Hlavní obsah

Ministr Blažek chyboval, když povolil vydání ruského podnikatele

Vlivný ruský podnikatel Alexej Torubarov uspěl u Ústavního soudu (ÚS) se svou stížností proti svému vydání do vlasti, kde je stíhán za podvod. Soudci vyhověli jeho námitkám proti rozhodnutí tehdejšího ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který přesto, že Torubarov měl zažádáno v Česku o azyl, podnikatele vydal ke stíhání do Ruska.

Ministr Blažek chyboval, když povolil vydání ruského podnikatele

Kauza rozhádala tehdejší vládní politiky, ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dokonce nařídil personálu ruzyňského letiště postavit před startující letadlo cisternu.

V Rusku byl Torubarov obviněn z podvodu v roce 2009 a o rok později po něm začal pátrat Interpol. Podnikatel nakonec požádal v tuzemsku o azyl.

„Řízení o azylu v době, kdy byl stěžovatel vydán, nebylo ukončeno a ani v něm nebylo vydáno žádné jiné rozhodnutí, ačkoli řízení probíhalo již více než rok. Stěžovatel se domnívá, že jeho vydání k trestnímu stíhání tak bylo provedeno v rozporu s mezinárodními dohodami o ochraně lidských práv i s judikaturou ÚS i Nejvyššího správního soudu,“ napsal do stížnosti podnikatelův advokát.

Podnikatel opět utekl  

ÚS už v minulosti rozhodl, že ministerstvo by mělo v budoucnu při rozhodování o vydání člověka do zahraničí vždy čekat na to, jak dopadne cizincova žádost o azyl.

Alexej Torubarov

Foto: helpaman.org

„Ministr spravedlnosti tímto rozhodnutím umožnil, aby byl stěžovatel v důsledku realizace vydání zbaven možnosti domáhat se účinným způsobem a za stejných podmínek projednání žádosti o mezinárodní ochranu, přitom výsledek tohoto řízení byl relevantní i ve vztahu k řízení o vydání, neboť vyhovění žádosti stěžovatele by znemožnilo jeho vydání,“ vysvětlila verdikt soudkyně zpravodajka Ivana Janů.

Po vydání do Ruska se Torubarovi podařilo znovu zmizet a podle posledních informací požádal o azyl v Maďarsku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků