Hlavní obsah

Ministerstvo kultury podá trestní oznámení na bývalé vedení technického muzea

Na základě auditu v Národním technickém muzeu (NTM) podá ministerstvo kultury (MK) trestní oznámení na bývalého ředitele muzea Horymíra Kubíčka a jeho statutárního zástupce Oldřicha Rambouska.

Ministerstvo kultury podá trestní oznámení na bývalé vedení technického muzea

V pondělí to řekl ministr kultury Jiří Besser (za TOP 09). Trestní oznámení se týkají porušení povinností při správě majetku. Chyby odhalené auditem jsou podle ministra závažné.

Odvolaný ředitel NTM Horymír Kubíček zatím odmítl výsledek auditu komentovat do doby, než ho bude mít v ruce. "Vím jen to, co jsem věděl 19. srpna, když jsem byl odvolán, výsledky auditu jsem nedostal k dispozici, i když jsem o ně dvakrát ústně i písemně požádal," řekl Kubíček.

Své argumenty k jednotlivým dílčím závěrům auditu Kubíček nabídl na svém webu. Podle něj se jednalo o nepravdivá tvrzení a mediální skandalizaci jeho osoby.

Audit v NTM prováděla společnost Ernst & Young. Navíc se tam uskutečnil interní audit ministerstva, na němž se podílela organizace Transparency International.

Ministr kultury Jiří Besser

Foto: Petr Hloušek, Právo

Ředitele technického muzea Kubíčka odvolal ministr Besser 19. srpna kvůli nesrovnalostem v hospodaření. Vedením NTM byl tehdy pověřen Oldřich Rambousek, ten ovšem rezignoval jen pár dní poté. Nyní muzeum dočasně vede Tomáš Wiesner, úředník MK.

Další audit v České filharmonii

Ministerstvo okomentuje ještě výsledky auditu v České filharmonii (ČF). V ČF zahájili Ernst & Young audit v době, kdy instituci vedl Václav Kasík, jehož jmenoval bývalý ministr Václav Riedlbauch do čela filharmonie bez soutěže. Po Kasíkově odstoupení vede dočasně ČF ministrův náměstek Radek Zdráhal.

Nový šéf filharmonie David Mareček se ujme funkce 1. února. Ministr plánuje audity i v dalších příspěvkových organizacích. Vyzval auditorské společnosti k podání nabídky na prověrku Národního muzea i Národní galerie. V obou případech oslovil velkou auditorskou čtyřku, tedy Deloitte & Touche, Ernst & Young, KPMG a PricewaterhouseCoopers. Přihlásit se ale mohli i zájemci, kteří nebyli osloveni dopisem ministra.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků