Hlavní obsah
ilustrační foto Foto: Vratislav Konečný

Mezinárodní zatykač na tuneláře Říhu míří k Interpolu

Mezinárodní zatykač na zakladatele vytunelované První pražské družstevní záložny Martina Říhu je po řadě měsíců hotov a míří k Interpolu. Čtyřiatřicetiletý muž byl jako uprchlý už loni v lednu pravomocně odsouzen za podvod k 11 letům vězení. Jak ve středu uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář, v pondělí byla žádost ohledně mezinárodního zatykače zaslána policejnímu prezídiu.

ilustrační foto Foto: Vratislav Konečný
Mezinárodní zatykač na tuneláře Říhu míří k Interpolu

Prezídium má zajistit předání materiálů české pobočce Interpolu, jejímž prostřednictvím bude informace o vydání zatykače zanesena do mezinárodní evidence. "Žádná taková žádost z ministerstva ještě nepřišla, asi je na cestě," řekla k tomu mluvčí prezídia Hana Žváčková.

Protože nikdo neví, kde Říha pobývá, nesměřuje zatykač do konkrétního státu, ale má být rozeslán do všech zemí, kde má Interpol pobočky. Dřívější signály o tom, že Říha možná žije v britské kolonii Gibraltar na španělském území, se Interpolu loni nepodařilo prověřit.

Pražský městský soud vydal mezinárodní zatykač již loni na jaře. Ministerstvo spravedlnosti ho ale vrátilo s tím, že před jeho předáním Interpolu musí být doplněn o rozsudky prvoinstančního i odvolacího soudu přeložené do angličtiny. Překlad zhruba 360 stran trval několik měsíců.

Pokud Říhu objeví, musí o tom daný stát informovat české úřady. I pak by měl ale Říha čas zmizet. Zatykač a rozsudky se musí opět překládat, tentokrát do jazyka země, v níž se pachatel nachází. V případě zemí, s nimiž má Česká republika smlouvu o vydávání osob, lze žádat o předběžnou vazbu.

Utekl týden pro propuštění z vazby

Ministerstvo spravedlnosti musí také oficiálně požádat o vydání zadrženého. Česká policie má už od předloňska příkaz k zatčení Říhy od obvodního soudu, který se zabýval jeho obžalobou z pohrdání soudem a útoku na veřejného činitele. Stíhání jako neúčelné zastavil. Protože se verdikt nepodařilo Říhovi doručit, soud vydal zatykač, aby zjistil, zda se zastavením stíhání souhlasí.

Předloni v dubnu byl Říha po uplynutí zákonné lhůty propuštěn z vazby. Týden poté se po něm slehla zem. Říhovo zmizení ve středočeském Zloníně nahlásili rodiče, které předtím navštívil. Podle jejich verze byl unesen. Odvolací soud loni v lednu vynesl nad Říhou a dalšími čtyřmi muži definitivní tresty za podvod.

Bývalého generálního ředitele kampeličky Petra Bubeníčka poslal do vězení na devět let, účetního a dva zástupce poboček na pět let. Čtveřice žádala o odklad nástupu do vězení, což soudy zamítly stejně jako Nejvyšší soud jejich dovolání. Do vězení policie zatím dostala jen účetního. Říha s Bubeníčkem připravili 2930 členů záložny o 276 milionů korun. Říha záložnu vytvořil pomocí nastrčených lidí. Miliony, které s Bubeníčkem získali, převáděli na firmy spjaté s Říhou.

Anketa
Myslíte si, že úředníci by mohli zatykače překládat rychleji?
Ano
90.3 %
Ne
9.7 %
Celkem hlasovalo 72 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků