Hlavní obsah
 

Měli jsme se porvat jako chlapi, řekl obžalovaný ke střelbě před brněnským bazénem

Ostrou potyčkou dvou mužů před bazénem a základní školou v Brně-Žabovřeskách, k níž došlo loni v březnu, se začal v úterý zabývat Krajský soud v Brně. Obžaloba viní z pokusu o vraždu Zdeňka Poláka, který vedl své dítě na plavání a dostal se do sporu s trenérem. Polák měl legálně drženou zbraň, podle obžaloby ji použil proti trenérovi, ale netrefil jej.

 
Měli jsme se porvat jako chlapi, řekl obžalovaný ke střelbě před brněnským bazénem

Incident se odehrál před rokem 20. března. Tehdy do plaveckého kurzu v Žabovřeskách vedl Polák svého syna. Sám byl také, jak i přiznává, iniciátorem sporu, při němž zahájil střelbu ze své legálně držené zbraně.

Na konci dramatického konfliktu s manažerem plaveckých kurzů Petrem Haškem to však byl majitel pistole Polák, kterého s těžkým zraněním odvezli do nemocnice. Zbraň mu totiž Hašek po několika vystřelených ranách vytrhl a následně ji zřejmě proti majiteli nějakým způsobem sám použil.

Dnes už vím, že jsme se měli poprat jako chlapi.
obžalovaný Polák

Za to je obžalován ze zabití i Hašek, kterému hrozí v případě prokázání viny až deset let vězení. Polákovi hrozí 18 let.

Při úterním soudu byl Hašek v pozici svědka. Jeho proces, v němž bude také v pozici obžalovaného, začne později. A právě tato skutečnost, kdy je poškozený současně i obžalovaným, komplikovala poněkud i jeho svědeckou výpověď.

Zbraň měl na ochranu

„Pana Haška jsem před tím vůbec neznal. Nevěděl jsem, o koho jde, a v žádném případě jsem proti němu neměl v úmyslu zbraň použít. Vytáhl jsem ji především proto, že jsem se bál o život. Zbraň mám právě na ochranu života a majetku,“ řekl soudu Polák.

Snažil se jej přesvědčit hlavně o tom, že umí se zbraní zacházet po všech stránkách, tedy že ji ovládá naprosto bezpečně. Zároveň ale přiznal, že řešit hádku s její pomocí byla chyba. „Dnes už vím, že jsme se měli poprat jako chlapi,“ uvedl Polák.

Obžalovaný Zdeněk Polák (uprostřed) tvrdí, že rozhodně s pistolí neútočil, ale střílel jen do vzduchu.

Foto: Miroslav Homola, Právo

Z jednání vyplynulo, že měl od školy zákaz vodit syna na kroužek plavání. Už měsíc před střelbou se totiž dostal do konfliktu se zaměstnanci školy, které urážel a sprostě jim nadával.

Totéž se stalo i loni v březnu, kdy jeho syna požádala vrátná, aby před výukou počkal s ostatními dětmi na příchod plavecké trenérky. To se však Polákovi nelíbilo a začal opět nadávat škole i lidem z ní.

Údajně ho k tomu vyprovokovala i situace, kdy se domníval, že placený plavecký výcvik je komerční záležitost, a tedy by ho měl provázet i lepší přístup.

Různé verze

Hašek uvedl, že se snažil „tomu pánovi v maskáčích a kanadách“ vysvětlit, že čekají i ostatní děti a že taková pravidla, se kterými byli rodiče seznámeni, škola má.

„Ale to bylo zbytečné. Posléze jsem se od vrátné dověděl, že se jedná o muže, který již se školou měl incident a šel jsem k němu,“ popsal začátek stupňujícího se konfliktu Hašek.

Poté se již incident odehrál podle obou mužů různě. Zatímco Hašek tvrdil, že Polák nejprve vystřelil ránu do vzduchu a poté mu zamířil na hlavu a vystřelil znovu na něj, ale netrefil se, Polák, který si pro soud na svou obhajobu vypracoval i fotopříběh své verze s figuranty, tvrdil, že vypálil dvě rány do vzduchu a nikdy na Poláka nemířil.

Soud, který byl odročen na 24. dubna, bude tedy muset zjistit, jak byl razantní útok ze strany Poláka. K tomu snad pomohou přizvaní svědci. Senát pak bude posuzovat, jak vlastně přišel Polák k průstřelu hrudi a zranění, které ho poslalo na měsíce do nemocnice.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků