Hlavní obsah
Obžalovaná Ivana N. před královéhradeckým krajským soudem Foto: René Chvalina, Právo

Matka měla trápit kojence a hodit ho z výšky na stůl. U soudu to odmítá

Před královéhradeckým krajským soudem v pondělí vypovídala žena, která podle obžaloby týrala svého několikaměsíčního syna, který mohl na následky zranění dokonce zemřít. Dvaatřicetiletá Ivana N. z Jičínska před soudem jakékoliv týrání vlastního syna zcela popřela. Do případu by měli v dalších dnech vnést více světla předvolaní svědci a soudní znalci.

Obžalovaná Ivana N. před královéhradeckým krajským soudem Foto: René Chvalina, Právo
Matka měla trápit kojence a hodit ho z výšky na stůl. U soudu to odmítá

„Nejméně v sedmi případech s nezletilým intenzivně a nepřiměřeně silně třásla, když nechtěl spát, čímž mu po období nejméně dvou měsíců způsobila vystupňované, opakované a déletrvající fyzické a psychické útrapy. V jednom případě s ním hodila z výšky asi dvaceti centimetrů na stůl, přičemž se udeřil do hlavy a utrpěl krvácení do mozku,“ stojí ve spisu obžaloby.

„Nikdy bych svému synovi neublížila, nikdy jsem s ním netřásla ani jsem ho nehodila z výšky na stůl,“ se slzami v očích vypovídala obžalovaná matka, která před narozením syna několikrát trpěla epileptickým záchvatem.

Syn měl časté křeče do břicha a čím dál častěji plakal a nechtěl jíst. Dělala jsem vše, co mi doporučovali lékaři.
Obžalovaná

Problémy ve vztahu matky a jejího přítele, který je otcem dítěte, začaly už před jeho narozením. Otec dítěte ho nechtěl od chvíle, co mu to jeho přítelkyně oznámila. „Posílal mě několikrát na potrat a tvrdil, že se na dítě necítí. Ještě před narozením syna nás nakonec opustil,“ uvedla před senátem Ivana N., která nakonec při komplikovaném porodu přivedla dítě na svět předčasně.

Od dvou měsíců začal mít její syn zdravotní problémy, které se začaly stupňovat. „O syna jsem se starala jen já a občas mi pomáhali rodiče. Po dvou měsících po porodu přišly první komplikace. Syn měl časté křeče do břicha a čím dál častěji plakal a nechtěl jíst. Dělala jsem vše, co mi doporučovali lékaři. Cvičila jsem s ním, masírovala mu bříško, dávala mu předepsané léky a mastičky, ale nic nepomáhalo,“ emotivně pokračovala obviněná matka.

Dítě mělo epileptický záchvat

Dítě se podle ní někdy až dusilo a často zvracelo. „Když jsem ho jednou chtěla obléct, přestal dýchat. Jak jsem ho zvedla, tak mu ručičky, nožičky i hlavička padly jako hadrové panence. Ihned jsem volala záchranku, ale hrozně dlouho trvalo, než dorazili. Přijeli snad až za půl hodiny,“ popisovala události rozrušená matka.

Lékaři dítě ihned hospitalizovali a později matce oznámili, že mají podezření na epileptický záchvat. Po několika dnech, kdy bylo dítě převezeno do fakultní nemocnice, oznámili lékaři matce, že má krvácení do mozku. To mu měla podle obžaloby dítěti způsobit právě matka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků