Hlavní obsah
Sbírka obviněného entomologa z Královéhradecka patří podle policie k největším v Evropě Foto: Policie ČR

Vášnivému entomologovi hrozí kvůli roháčům tři roky vězení

Vášeň a celoživotní zaujetí pro brouky přivedly 61letého entomologa z Královéhradecka do problémů se zákonem. Kriminalisté navrhli státnímu zastupitelství, aby muže obžalovalo z přečinu neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami.

Sbírka obviněného entomologa z Královéhradecka patří podle policie k největším v Evropě Foto: Policie ČR
Vášnivému entomologovi hrozí kvůli roháčům tři roky vězení

„Muž jako vášnivý entomolog, který se zabývá sbíráním brouků od svých dětských let, nabízel přes internetový portál k prodeji preparované brouky chráněné podle zákona o ochraně přírody a krajiny spadající do kategorií kriticky ohrožených, přestože nevlastnil žádné zákonné povolení ani k držení těchto živočichů,“ uvedla v úterý policejní mluvčí Iva Kormošová.

Při domovní prohlídce policisté zajistili sbírku, která se řadí mezi největší sbírky v Evropě. Policisté napočítali na 280 tisíc různých brouků.

Policie navrhla obžalovat sběratele brouků

Foto: Policie ČR

„Česká inspekce životního prostředí odborným zkoumáním ve sbírce našla více jak 600 chráněných brouků spadajících do výše uvedených kategorií ochrany. Dále našla dva preparované exempláře brouků druhu Roháčovití - Dynastes Satanas, kteří jsou chránění dokonce mezinárodní úmluvou CITES,“ dodala mluvčí.

Entomologovi přesto, že některé chráněné brouky dostal, zdědil nebo je sbíral ne ze svého vlastního zájmu, ale vždy prý jako dokladový materiál související s průzkumem konkrétní lokality, hrozí až tříleté vězení.

Entomolog měl ve sbírce podle policie kriticky ohrožené brouky

Foto: Policie ČR

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků