Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Lobbista Vybíral dostal podmínku za podplácení policisty

Lobbista František Vybíral (dříve ČSSD), známý z aféry „biolíh“ a tzv. Kubiceho zprávy, dostal za podplácení policisty osmnáctiměsíční podmínku s tříletým odkladem. Pravomocně o tom rozhodl v úterý odvolací Městský soud v Praze, sdělila Právu mluvčí soudu Markéta Puci.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Lobbista Vybíral dostal podmínku za podplácení policisty

Vybíral podle spisu předal v březnu 2006 nastrčenému policistovi půl miliónu korun. To odstartovalo zatýkání v kauze biolíh, která po čase vyšuměla do ztracena.

Vybíral platil za tři stránky falešného spisu, který měl být veden na jeho známého, podnikatele s realitami Miloše Červenku. Ten byl v kauze rovněž obžalován z podplácení, osvobodil ho však pravomocně již loni prvoinstanční soud. O tom, že chce lobbista policistu uplácet, podle soudu Červenka nevěděl.

Vedle toho Vybíral nabízel i 2,5 miliónu za možnost prostudovat celý spis a až sedm miliónů za to, že policista zajistí ukončení údajného prověřování. Vybíralovi za to obvodní soud uložil loni v červnu dvouletou podmínku s pětiletým odkladem, odvolací senát ho však poté pravomocně obžaloby zprostil. Dospěl k závěru, že policie jednala v rozporu s předpisy a Vybírala k předání peněz vyprovokovala.

Následně se ale do hry vložil Nejvyšší soud, který na základě dovolání nejvyššího státního zástupce verdikt zrušil a případ vrátil na městský soud.

Prokázána iniciativa obžalovaného

Předseda odvolacího senátu Jan Kareš v úterý uvedl, že se městský soud řídil názorem a pokyny Nejvyššího soudu.

„Zkrátka a dobře Nejvyšší soud řekl, že byla prokázána iniciativa ze strany obžalovaného, která nebyla vyprovokována policií. My se samozřejmě ukázněně tomuto právnímu názoru podrobujeme,“ citovala Kareše agentura ČTK.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků