Hlavní obsah
Alegorie spravedlnosti Foto: Petr Hloušek, Právo

Lékaři ženě voperovali nesprávnou čočku, zastal se jí až Ústavní soud

Nepříjemné překvapení čekalo na krátkozrakou ženu, která se probudila po operaci šedého zákalu, při které jí měli lékaři pomoci i od vady zraku. Zákal sice neměla, ale její zrak byl pořád stejně špatný, omylem totiž dostala nesprávnou nitrooční čočku.

Alegorie spravedlnosti Foto: Petr Hloušek, Právo
Lékaři ženě voperovali nesprávnou čočku, zastal se jí až Ústavní soud

Žena se kvůli tomu pustila s jednou z brněnských nemocnic do soudního sporu, ale justice jí odmítla přiznat nárok na odškodnění, protože se jí prý vlastně nic nestalo, viděla špatně před operací i po ní. Takový přístup ale ve středu zkritizoval Ústavní soud (ÚS), nařídil věc znovu projednat s tím, že námitka, že pacientka o nic nepřišla a nemá si co stěžovat, neobstojí.

„ÚS zastává názor, že protiprávní jednání se ve sféře zdraví může negativně projevit nejen ve zhoršení zdraví, nýbrž i tak, že u poškozeného nedojde ke zlepšení zdraví, ač se to dalo očekávat s ohledem na předpokládaný právně souladný postup,“ vysvětlil verdikt soudce zpravodaj Jan Filip.

Nezlepšení krátkozrakosti měla na svědomí jiná tabulka s biometrickým vyšetřením, která se omylem dostala do ženiny zdravotní dokumentace.

ÚS na rozdíl od předchozích verdiktů Městského a Krajského soudu v Brně upozornil, že odstraňování krátkozrakosti při operaci šedého zákalu se provádí naprosto běžně a je navíc hrazeno ze zdravotního pojištění. Nešlo tedy o žádný bonus navíc či protekční postup, na místě tedy bylo i zlepšení krátkozrakosti, jak je tomu u jiných pacientů, konstatoval soudce Filip.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků