Hlavní obsah
Radovan Krejčíř u soudu v JAR

Krejčíř se odvolal proti 15 letům vězení v kauze tunelování Čepra

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř se odvolal proti rozsudku, který mu uložil úhrnný trest 15 let vězení v kauze tunelování státního podniku Čepro a přípravy vraždy celníka, sdělila v pondělí mluvčí pražského městského soudu Markéta Puci. Krejčíř je nyní ve vězení v Jihoafrické republice, jež ho odsoudila k 35 letům odnětí svobody za pokus o vraždu, únos a obchod s drogami.

Radovan Krejčíř u soudu v JAR
Krejčíř se odvolal proti 15 letům vězení v kauze tunelování Čepra

Pražský městský soud vynesl nepravomocný verdikt nad Krejčířem a deseti dalšími obžalovanými v případu Čepra v listopadu 2015, soudkyně rozsáhlé kauzy Hana Hrnčířová poté rok a čtvrt sepisovala odůvodnění rozhodnutí. Z justiční databáze vyplývá, že proti rozsudku se letos v březnu postupně odvolalo šest lidí. Puci potvrdila, že jedním z nich je právě Krejčíř. Doplnila, že lhůta pro podání odvolání končí tuto středu.

Podnikatel dostal v kauze Čepra trest na samé horní hranici trestní sazby - podle soudkyně především proto, že páchal trestnou činnost opakovaně. Patnáctiletý trest v sobě zahrnuje i předchozí Krejčířova odsouzení v Česku, tedy za podvody s akciemi Tepláren Otrokovice, vytunelování firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5. Před jeho uložením si měl Krejčíř odpykat celkem 10,5 roku.

Fiktivní pohledávky za tři miliardy

V kauze Čepra jde o to, že Krejčíř s bývalým obchodním ředitelem podniku Martinem Pechanem vytvořili fiktivní pohledávky vůči Čepru za zhruba tři miliardy korun. Peníze v roce 2003 a 2004 vymáhali soudně, o čemž se podnik vůbec nedozvěděl, protože Krejčířův údajný komplic přesvědčil úřednici z podatelny Čepra, aby zatajila soudní obsílky.

Soudy pak domnělý nárok firem uznaly a k exekuci ve státním podniku nedošlo jen díky zásahu policie.

Z Česka Krejčíř uprchl v roce 2005, a to při policejní prohlídce své vily. V JAR žije od roku 2007 a od listopadu 2013 je tam za mřížemi. V zemi čelí řadě obvinění včetně pokusu o útěk z vězení či podílu na vraždě drogového dealera.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků