Hlavní obsah
 

Kompletní bývalé vedení Libereckého kraje stanulo před soudem kvůli odměnám

U Okresního soudu v Liberci bylo ve středu zahájeno hlavní líčení v případu sporného vyplácení desetitisícových odměn politikům. Na lavici obžalovaných usedlo devět lidí z minulého sociálnědemokratického vedení Libereckého kraje a dva z vedení krajské společnosti Silnice LK.

 
Kompletní bývalé vedení Libereckého kraje stanulo před soudem kvůli odměnám

Jak je uvedeno v obžalobě, peníze byly vypláceny v rozporu se zákonem o střetu zájmů, podle kterého nemají uvolnění členové krajského zastupitelstva nárok na odměnu za práci v orgánech krajských společností. Za vlády bývalého krajského vedení se ale takové odměny vyplácely v českolipské nemocnici a společnosti Silnice LK.

„Pobírali odměny, přestože to zákon o střetu zájmů výslovně zakazuje,“ vysvětlila státní zástupkyně Daniela Karasová. Dvěma bývalým radním hrozí za přijímání odměn až osmileté tresty. Ti, kteří hlasováním v krajské radě vyplácení umožnili, mohou jít do vězení až na pět let.

Na lavici obžalovaných usedlo celé bývalé vedení Libereckého kraje

Foto: Jaroslav Švehla, Právo

Pro odměny hlasoval i exhejtman Eichler

Jedním z těch, který hlasoval pro smlouvu o výplatách odměn, je i bývalý liberecký hejtman Stanislav Eichler, který byl tehdy do vedení kraje zvolen za ČSSD. Obžalobu označil za absurdní. V podobném duchu se vyjádřila i většina zbývajících obžalovaných.

„Hlasoval jsem pro vzorovou smlouvu beze jmen,“ hájil se exhejtman.

Další bývalí členové rady se bránili tím, že je právníci krajského úřadu na možnou kolizi se zákonem ve smlouvách předložených ke schválení neupozornili. Když se začalo o možném střetu hovořit v médiích, politici peníze vrátili.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků