Hlavní obsah
Obžalovaný ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák Foto: ČTK, ČTK

Kauza Lánská obora: Balák věří, že se prokáže jeho nevina

Kladenský soud ve čtvrtek začal projednávat kauzu údajného ovlivnění zakázky v Lánské oboře. Mezi obžalovanými před soudem stanul šéf Lesní správy Lány Miloš Balák, který podle přednesené obžaloby umožnil dalšímu obžalovanému, manažerovi firmy Energie - stavební a báňská Liborovi Tkadlecovi výhodu při přípravě a zadání veřejné zakázky.

Obžalovaný ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák Foto: ČTK, ČTK
Kauza Lánská obora: Balák věří, že se prokáže jeho nevina

Třetí a poslední z obžalovaných je přímo společnost Energie - stavební a báňská.

Balák novinářům řekl, že se ničeho nezákonného nedopustil. „Věřím, že se u soudu prokáže moje nevina,“ uvedl šéf lesní správy.

Zakázka se týkala zajištění a odvodnění svahů v Lánské oboře kolem vodní nádrže Klíčava, a to druhé etapy. Součástí byla i rekultivace. Hodnota zakázky s DPH přesáhla 200 milionů korun.

Dle obžaloby Balák mimo jiné umožnil Tkadlecovi podílet se na přípravě projektové dokumentace pro zakázku a předem se seznámit s místy, kde se práce uskuteční. Balákův právní zástupce to odmítl, Tkadlec byl podle něj na místě, protože na něm společnost Energie prováděla první etapu prací.

Tkadlec při výslechu uvedl, že se projektanti obraceli na něj, a ne obráceně. Připustil, že poskytl náměty, ale ne pokyny. V projektu podle něj nebylo nic, co by mohla zajistit unikátně pouze společnost Energie - stavební a báňská.

Právní zástupci obžalovaných ve čtvrtek u soudu zpochybňovali některé důkazy, například oprávněnost pořízení odposlechů, které posloužily jako jedny z důkazů.

„Odposlechy se neprověřovaly konkrétní trestné činy, o kterých bylo podezření, že se měly stát, ale v podstatě preventivně monitorovaly činnost Miloše Baláka a dalších obžalovaných, aby se teprve prostřednictvím odposlechů zjistilo protiprávní jednání, kterého se údajně měli dopustit," dodal Balákův právní zástupce Lukáš Trojan. Vedle toho zástupce tvrdí, že o odposleších rozhodoval soud, kterému to nepřísluší.

Lánská obora

Foto: Novinky

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků