Hlavní obsah
Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni při jednání o obnovení procesu z roku 2005. Foto: Právo

Kajínek opět podal ústavní stížnost, chce obnovit svůj proces

Ústavní soud (ÚS) se musí opět zabývat případnou obnovou procesu s Jiřím Kajínkem odsouzeným za vraždy na doživotí. Stížnost Kajínek podal proti rozhodnutím Krajského soudu v Plzni a Vrchního soudu v Praze, které řízení neobnovily. Vyplývá to ze záznamu v justiční databázi InfoSoud.

Jiří Kajínek u Krajského soudu v Plzni při jednání o obnovení procesu z roku 2005. Foto: Právo
Kajínek opět podal ústavní stížnost, chce obnovit svůj proces

Na stížnost upozornila Česká televize. Její obsah není známý. Mluvčí ÚS v trestních kauzách komentář neposkytuje. V letech 2007 a 2011 soud obdobné Kajínkovy podněty odmítl.

Plzeňský soud uložil zřejmě nejznámějšímu českému vězni doživotní trest 23. června 1998. Odsoudil ho za to, že v roce 1993 zastřelil v serpentinách pod plzeňskou věznicí Bory podnikatele Štefana Jandu a jeho osobního strážce Juliána Pokoše. Druhý bodyguard útok přežil. Vraždy si prý objednal jiný podnikatel.

Zatímco dříve se Kajínek chtěl po případném znovuotevření procesu zabývat otázkou své viny, tentokrát měl v úmyslu dosáhnout nižšího trestu. Doživotí dostal i proto, že znalci vyloučili možnost jeho nápravy. Nyní chtěl Kajínek pomocí nového posudku dokázat, že jeho resocializace je možná. Podle krajského soudu to ale není důvod k obnově řízení.

Kajínek se proslavil svým útěkem z nejstřeženějšího českého vězení v Mírově. Má řadu sympatizantů, kteří jsou přesvědčeni o jeho nevině v kauze dvojnásobné vraždy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků