Hlavní obsah

Je to neomluvitelné, řekl soudce a potrestal agresivního řidiče

Šest měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky vyměřil ve středu klatovský okresní soud Bronislavu Horňákovi za fyzický útok na řidiče na Klatovsku. Třiačtyřicetiletý Slovák podle rozsudku předloni v prosinci při vyhrocené dopravní situaci neudržel nervy na uzdě a napadl řidiče malého náklaďáku, kterého nejprve vytáhl ven z kabiny a pak mu zlomil prst.

Je to neomluvitelné, řekl soudce a potrestal agresivního řidiče

„Obžalovaného jsem uznal vinným z trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví,“ uvedl soudce Jan Kasal s tím, že verdikt není pravomocný. Soud v případu rozhodoval již podruhé. Po listopadovém rozsudku případ vrátil k novému projednání krajský soud.

Incident se odehrál u Janovic nad Úhlavou. Předcházela mu situace, kdy od čerpací stanice pomalu vyjíždělo nákladní vozidlo, přičemž dva projíždějící automobily kvůli tomu musely přibrzdit. Za volantem jednoho z nich seděl právě Horňák. Ten poté donutil řidiče náklaďáku Pavla Bureše zastavit tak, že jej předjel a začal před ním prudce brzdit.

„Poté jej za oděv vytáhl z kabiny vozidla a opakovaně udeřil pěstí. Tvrdil přitom, že je policista,“ řekl soudce. V pokračování útoku zabránil Horňákovi spolujezdec napadeného. Bureš tehdy skončil v nemocnici se zlomeným malíčkem a modřinami.

„Chování obžalovaného považuji za vysoce společensky škodlivé a nelze jej tolerovat. Nemůže ho vyvinit ani to, že poškozený mohl spáchat nějaký dopravní přestupek, což v tomto případě nebylo ani prokázáno. Je neomluvitelné, aby řidič bral tímto způsobem spravedlnost do svých rukou,“ upozornil Kasal s tím, že jedinou polehčující okolností pro obžalovaného byla jeho dosavadní trestní bezúhonnost. V kartě řidiče má ale několik záznamů o dopravních přestupcích.

Kdo byl napaden?

Horňák se u soudu hájil tím, že to byl naopak on, kdo byl fyzicky napaden. „Jel jsem se synem na lékařskou pohotovost, protože mu něco spadlo do oka. Řidič náklaďáku nezastavil v křižovatce na stopce, nebýt intenzivního brzdění, tak to do něj napálíme. Ohrozil nás na životě,“ vypovídal Horňák, kterého v minulosti za podobné jednání řešila přestupková komise a na Slovensku byl také odsouzen za jízdu bez řidičáku.

Naštvalo ho také to, že se mu v autě při prudkém brzdění poškodily starožitné věci, které převážel v kufru. „Chtěl jsem toho řidiče zastavit s tím, že zavolám policii za to, že mě ohrozil. Tak jsem ho předjel, pozvolna zpomalil a nakonec bezpečně zastavil, přičemž on zastavil za mnou. Vystoupil jsem z vozu a šel si to s ním vyříkat,“ pokračoval Horňák.

Podle jeho verze řidič náklaďáku už byl venku z kabiny. „Šel směrem ke mně. Měl vyloženě boxerský postoj. Stihl jsem mu jen říci, jak to jezdí, a schytal jsem první ránu do obličeje. Do útoku se zapojil i jeho spolujezdec, povalil mě na zem, jeden na mě klečel a druhý mě kopal do žeber. Schytal jsem možná patnáct ran,“ popisoval obžalovaný údajný útok poškozeného.

Pak ho prý napadlo, že by se mohl vydávat za policistu. „Zařval jsem: Hoši, jste v p…i, jsem policajt. Nato okamžitě přestali, nasedli do auta a snažili se na mě ještě najíždět,“ dodal Horňák a poukázal na modřiny a oděrky, které mu měla posádka náklaďáku způsobit.

Soud ale jeho verzi neuvěřil. „Z provedených důkazů vyplynulo, že agresorem byl právě obžalovaný,“ upozornil Kasal. Napadený řidič u soudu vysvětlil, že příčinou pomalého rozjezdu od čerpací stanice byla porucha motoru. „Byl ucpaný palivový filtr, auto ztrácelo výkon,“ uvedl Bureš.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků