Hlavní obsah
Roman Janoušek Foto: Michal Krumphanzl , ČTK

Janoušek na kole i na koupališti. Soud nechal lobbistu sledovat

Vrchní soud v Praze nechal sledovat odsouzeného lobbistu Romana Janouška, aby zjistil, jak je na tom se zdravím. Zjistil, že Janoušek jezdí na kole, chodí na koupaliště nebo do galerie. Bez doprovodu, který mu má podle lékařské zprávy v případě komplikací poskytovat pomoc. Muž je totiž podle posudků v konečné fázi onemocnění bez naděje na zlepšení.

Roman Janoušek Foto: Michal Krumphanzl , ČTK
Janoušek na kole i na koupališti. Soud nechal lobbistu sledovat

I na základě těchto zjištění podle mluvčí pražského městského soudu Markéty Puci vrchní soud před několika týdny potvrdil, že opětovné zamítnutí Janouškovy žádosti o prominutí zbytku trestu bylo „správné a důvodné“.

Janoušek si má odpykat 4,5 roku za úmyslné sražení ženy autem, za mřížemi zatím strávil zhruba rok a čtvrt. Janouškovy posudky mimo jiné v březnu tvrdily, že jeho onemocnění je v konečné fázi bez jakékoliv šance na zlepšení.

Podle posudku olomoucké fakultní nemocnice u něj po operaci hlavy existuje riziko těžkého poranění mozku, kvůli němuž by ho pobyt ve vězení ohrožoval na zdraví i životě. Lékařské zprávy předložené soudům totiž mimo jiné uvádějí, že Janouškův stav vyžaduje „neustálý doprovod a dohled poučené osoby“, která by mu mohla poskytnout první pomoc. Policejní sledování však podle vrchního soudu prokázalo, že realita je jiná.

„Aktuální zdravotní stav odsouzeného rozhodně nepřivodil jeho rezignaci na společenský či sportovní život. Odsouzený je nanejvýš schopen pohybovat se samostatně, bez asistence jakékoliv další, natož poučené osoby či opory francouzské hole,“ citovala Puci z usnesení.

Po měsíci sledování skončilo

Vrchní soud původně vydal příkaz k Janouškovu sledování na období od 8. července do konce října. Už po měsíci však akci odvolal, protože dalších zjištění nebylo potřeba. Janoušek podle zpráv policie opakovaně zůstával bez doprovodu v pražských Žlutých lázních a v centru hlavního města si zašel do galerie.

Podrobnosti o zranění hlavy popsal už v roce 2013 tehdejší lobbistův advokát Vít Široký. V roce 2012 se měl Janoušek zranit na lodi, kde ztratil rovnováhu na schodech, udělalo se mu nevolno a manželka ho odvezla do nemocnice. „Kdyby ho odvezla o hodinu později, bylo by možná už pozdě,“ uvedl advokát. Přestože prý městnající se krev nejprve lékaři odstranili punkcí, nakonec museli Janouškovi otevřít lebku a formou reoperace mu lebeční dutinu vyčistit. Na hlavě měl podle advokáta 52 stehů.

„Především však zvládl i poměrně fyzicky náročnou činnost, když se dne 23. července 2019, kdy teploty na celém území ČR atakovaly tropických 30 stupňů Celsia, nechal po poledni řidičem odvézt desítky kilometrů za Prahu a v okolí Votic bez jakéhokoli dohledu odjel sám na kole,“ konstatoval v usnesení vrchní soud.

„Jak je pak dále patrno z protokolů o sledování, odsouzený se při vystupování na veřejnosti chová přinejmenším konspirativně. Zakrývá si obličej a účelově mění vozidla,“ doplnili soudci.

Závěry vyhodnotí v Brně

Vrchní soud se podle Puci obrátil také na Vězeňskou službu, která mu sdělila, že Janouškovi dokáže zajistit adekvátní péči. Soudci tak dospěli k závěru, že Janoušek je při respektování nařízené medikace evidentně schopen základního způsobu života, „přičemž není rozdílu, zda je tomu tak ve výkonu trestu odnětí svobody, nebo mimo něj“.

„S rozhodnutím Vrchního soudu v Praze nesouhlasíme,” napsal Janouškův advokát Lukáš Trojan. Zamítavé rozhodnutí podle něj vychází z podkladů, které nebyly úplné a správné. Právník zdůraznil, že jeho klient trpí závažnou nevyléčitelnou chorobou, což konstatoval i vrchní soud. „Uvedené nedostatky budou napraveny v dalším řízení,” podotkl Trojan s tím, že Janoušek se k rozhodnutí více vyjadřovat nebude.

Opilý Janoušek srazil v roce 2012 ženu v pražské Michli. Původně čelil obžalobě z pokusu o vraždu, nakonec byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Trest nastoupil v listopadu 2014. V brněnské věznici zůstal do března 2016, potom byl z rozhodnutí Krajského soudu v Brně dočasně propuštěn na svobodu. Následně dvakrát žádal pražský městský soud o prominutí zbytku trestu ze zdravotních důvodů, ten mu však ani jednou nevyhověl.

Puci dodala, že její soud závěry vrchního soudu postoupil do Brna, aby je měli tamní soudci k dispozici při rozhodování o dalším přerušení Janouškova trestu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků