Hlavní obsah
Ilustrační foto. Foto: Policie ČR

Instruktor zásahovky byl obviněn za malou domů své firmě

Až osmiletý trest vězení hrozí policistovi z Frýdku-Místku, který podle vyšetřovatelů Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ovlivňoval nákup materiálu pro policii ve prospěch předem určených firem. Byla prý mezi nimi i společnost, kterou měl tento muž zákona skrytě ovládat.

Ilustrační foto. Foto: Policie ČR
Instruktor zásahovky byl obviněn za malou domů své firmě

Policista si počátkem října vyslechl obvinění ze zneužití pravomoci a zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, sdělila v úterý Právu mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Podle informací Práva je podezřelý policista instruktorem zásahové jednotky z Moravskoslezského kraje. A právě z titulu své funkce a znalostí potřeb této elitní skupiny byl dva roky jedním ze zpracovatelů zadávací dokumentace na nákup materiálu. Údajně ovlivňoval přípravu samotné zakázky a následně byl i členem hodnoticí komise, která dodavatele vybírala.

Jenže podle inspekce šlo o výběr naoko i jakousi malou domů, protože veřejná zakázka byla prý připravena tak, aby ji vyhrál předem určený dodavatel.

„A jedním z dodavatelů, kteří participovali na dodávkách předmětů veřejných zakázek, byla také obchodní společnost, kterou tento policista skrytě ovládá a řídí,“ upřesnila mluvčí GIBS.

Doplnila, že vyšetřovatelům se podařilo zadokumentovat minimálně tři takto „cinknuté“ zakázky. Na kolik si tím policista přišel peněz, to zatím inspekce nevyčíslila.

Některé z dodávek pro policii podle informací Práva fungovaly tak, že zakázku například na balistické vesty vyhrála předem vybraná konkrétní firma a té pak společnost skrytě vlastněná obviněným policistou daný materiál přeprodala a fakticky dodala.

Postaven mimo službu

Inspekce osmačtyřicetiletého muže zákona zadržela 5. října a o den později ho podle zjištění redakce obvinila.

„Na tomto případu jsme spolupracovali s GIBS, a jakmile jsem obdržel usnesení o zahájení trestního stíhání daného policisty a materiály od GIBS, tak jsem ho postavil mimo službu. Propuštěn zatím není,“ řekl v úterý Právu ředitel moravskoslezských policistů Tomáš Kužel.

Jeho obviněný podřízený tedy v současnosti zůstává doma dočasně zproštěn výkonu služby, a tedy pobírá jen polovinu platu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků