Hlavní obsah
Bývalý soudce Ondřej Havlín 26. května u Okresního soudu v Kladně Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Havlín se po zadržení doznal k většině toho, z čeho je obžalován

Bývalý soudce Obvodního soudu pro Prahu 2 Ondřej Havlín podezřelý z korupce se po zadržení doznal ke čtyřem z pěti bodů, z nichž je nyní obžalován. Vyplývá to z výpovědi, kterou ve čtvrtek u soudu přečetl soudce Petr Sedlařík. Sám Havlín se ze zdravotních důvodů jednání soudu neúčastní a vypovídat u soudu odmítl. Podle své výpovědi si zkazil život a spoluprací s policií se chtěl vyhnout vazbě.

Bývalý soudce Ondřej Havlín 26. května u Okresního soudu v Kladně Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Havlín se po zadržení doznal k většině toho, z čeho je obžalován

Havlín podle obžaloby jako soudce nezákonně ovlivňoval řízení ve prospěch pachatelů trestných činů, například těch, kteří řídili pod vlivem alkoholu. S dalšími šesti obžalovanými je podezřelý i z přijímání desetitisícových úplatků za zařízení příznivých rozsudků nebo zastavení řízení.

Část úplatků podle obžaloby přijímal i bývalý státní zástupce František Fiala. Členové skupiny čelí obvinění z přijetí úplatku, podplácení, nepřímého úplatkářství, zneužití pravomoci úřední osoby, podvodu a vydírání.

Chodili k němu pro rady

U soudu ve čtvrtek zazněly výpovědi Havlínových známých, kteří k němu podle svých slov chodili pro rady. Že by upláceli, popřeli. Z odposlechů ale vyplývá, že se s Havlínem mohli bavit i o stotisícové částce.

Sedlařík při čtvrtečním líčení přečetl části odposlechů. V odposleších rozhovoru mezi pracovníkem v autodopravě Ludvíkem Sýkorou a Havlínem zaznělo i slovní spojení: "To bychom si mohli každý kilo líznout."

Sýkora ve čtvrtek u soudu nedokázal vysvětlit, co měl pojem kilo znamenat, a řekl, že si není vědom, že by někomu dával úplatek. "Šel jsem si k němu (Havlínovi) občas pro radu," uvedl Sýkora. Rady se prý týkaly postupu ohledně navrácení odebraného řidičského průkazu Sýkorova známého.

Udělat dvě kila

Obžalovaný je i bývalý policista Boris Štefl, který se podle médií znal s Františkem Mrázkem, zavražděným kontroverzním podnikatelem. Štefl byl na začátku 90. let ředitelem Inspekce ministra vnitra. Ve funkci skončil po kontroverzním zásahu proti demonstraci při Velké pardubické v roce 1992.

Ve čtvrtek u soudu uvedl, že dosud neví, za co je obžalovaný. Podle obžaloby Havlína požádal, aby ovlivnil soudní řízení, a předal mu za to úplatek.

Havlín se v odposleších, které četl soudce, také ptá: "To by se mohly ty dvě kila udělat?" a Štefl odpovídá, že "snad jo". Částka 200 000 Kč měla být údajně po 50 000 rozdělena mezi Havlína, Štefla, nadaci ve prospěch obětí trestných činů a státního zástupce Pavla Suchánka, který měl případ dozorovat. Suchánek ale mezi obžalovanými není a nebyl v kauze stíhán.

Štefl tvrdí, že 200 000 korun mělo být zaplaceno za zastupování klienta v řízení ohledně trestné hospodářské činnosti a Havlínova slova nebral vážně. Havlín Šteflovi o klientovi v odposleších řekl: "Z toho chlastu ho vytáhnu" a říká také: "Dá to dohromady půl melounu".

Až deset let vězení

Mezi obžalovanými je také bývalý advokát Karel Matějka, který po Havlínovi podle obžaloby požadoval ovlivnění trestního řízení ve prospěch Jaroslava Kříže, který řídil pod vlivem alkoholu. Dotčený za to prý dal úplatek.

František Fiala, který jako státní zástupce řešil dopravní přestupky i trestné činy v dopravě, je také obžalovaný, že přijímal úplatky za ovlivnění řízení.

Zprostředkování úplatků se podle obžaloby účastnil také Gejza Berky. Trestných činů se podle spisu obžalovaní dopustili v letech 2012 až 2013.

Soudci a státnímu zástupci hrozí za přijetí úplatku až deset let vězení nebo propadnutí majetku a za zneužití pravomoci zákaz činnosti. Havlín se soudu ze zdravotních důvodů neúčastní a rozhodl se nevypovídat. Lidem, kteří je podpláceli, hrozí až šestileté odnětí svobody.

Soudce Havlín v minulosti odešel z justice do diplomacie, kde jeho působení provázelo několik skandálů. Návratu do taláru se domohl žalobou. On i Fiala byli kvůli trestnímu stíhání dočasně zbaveni svých funkcí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků