Hlavní obsah

Havel naposledy jmenoval ústavního soudce

Prezident Václav Havel v úterý naposledy jmenoval ústavního soudce. Stal se jím 56letý Jiří Mucha, bývalý velvyslanec při Radě Evropy ve Štrasburku. Pro Havla to byl zároveň poslední oficiální ceremoniál v Trůnním sálu Pražského hradu.

Havel naposledy jmenoval ústavního soudce

 Mucha tak nahradil u Ústavního soudu Vlastimila Ševčíka, jenž loni zemřel.

"Ústavní soud se rodil těžce, ale během let prokázal, že má velký smysl jako naprosto nezávislý nástroj kontroly ústavnosti, jako taková zcela nezávislá pojistka proti eventuálním rozmarům demokratického politického života," řekl Havel.

Někteří politici však o Ústavním soudu hovoří jako o třetí komoře Parlamentu. Zatím všechny ústavní soudce jmenoval sám Havel. Vlnu kritiky hlavně z řad ČSSD a ODS si minulý rok vysloužil, když na funkci ústavní soudkyně navrhl Elišku Wagnerovou. Někteří politici mu vyčítali, že svůj krok nekonzultoval s ministrem spravedlnosti.

Devíti soudcům vyprší mandát v červenci  

Dalším devíti z celkem 15 soudců Ústavního soudu vyprší mandát v polovině července. Jejich jmenování už bude na Havlově nástupci. Pokud do té doby nebude zvolen, přejde tato pravomoc na předsedu Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka (ČSSD). I tak bude muset se jmenováním soudců, podobně jako tomu je nyní, souhlasit Senát.

Jiří Mucha

 - narodil se 11. května 1946 v Hradci Králové

- vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy

- od roku 1993 byl členem Evropské komise pro lidská práva při Radě Evropy ve francouzském Štrasburku

- v roce 1998 se stal českým velvyslancem při Radě Evropy

- v životopise uvádí, že nikdy nebyl členem žádné politické strany

- hovoří anglicky, německy, francouzsky, rusky

Zdroj ČTK

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků