Hlavní obsah
 

Hasiči bojují s požáry v Libavé a u Spálova, nasadili i vrtulník

Rozsáhlý požár zaměstnává od pátečního odpoledne hasiče ve vojenském prostoru Libavá u Lipníka nad Bečvou na Přerovsku. Na místo byl vyslán i vojenský vrtulník z letecké základny v Praze - Kbelích, který shazoval vodu až do západu slunce. Požár se hasičům podařilo dostat po kontrolu v pátek večer a nyní odstraňují poslední ohniska požáru. Právu to řekl mluvčí hasičů Zdeněk Hošák.

 
Hasiči bojují s požáry v Libavé a u Spálova, nasadili i vrtulník

Požár zasáhl les na kraji vojenského výcvikového prostoru o rozloze čtyř hektarů. Hasičům komplikoval práci nepřístupný terén. „První jednotky se k požáru doslova musely prořezat, k největšímu rozsahu požáru nebylo vůbec možné dojet s technikou,“ poznamenal Hošák. Hasiči podle něj zřídili několik dálkových vedení vody a zásobování prováděli kyvadlově cisternami.

Na místo bylo v pátek postupně povoláno 15 jednotek hasičů i vojenský vrtulník. Každé čtyři minuty shazoval z bambi vaku tisíc litrů vody.

„Na místě zůstává zhruba stovka hasičů s technikou z patnácti profesionálních a dobrovolných jednotek Olomouckého kraje,“ uvedl v sobotu ráno mluvčí.

Hasiči podle něj pokračují v dohašování požářiště a zabezpečení pro případ opětovného vznícení. „Dohašují menší ohniska a postupně jednotlivé úseky procházejí a odkrývají nebezpečná místa vykazující vyšší teploty. Následně je důkladně prolévají,“ konstatoval Hošák.

Požár lesa ve vojenském prostoru Libavá

Foto: HZS Olomouckého kraje

„Požár s největší pravděpodobností vznikl po úderu blesku,” dodal mluvčí hasičů. Vzhledem k tomu, že jde o vojenský prostor, přijel na místo i vyšetřovatel vojenských hasičů.

Hasiči zasahují v lese u Spálova na Novojičínsku

Osm jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů od pátečního večera bojovalo také s požárem lesa u Spálova na Novojičínsku. Požár jim byl nahlášen po 19.30.

„Po příjezdu na místo jsme zjistili, že hoří les ve velmi nepřístupném a svažitém terénu, musely být nataženy útočné vodní proudy ve více směrech k zamezení šíření plamenů,“ sdělil mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Holub s tím, že na místě zasahovalo devět cisternových automobilových stříkaček. Ještě v noci se podařilo hasičům dostat požár pod kontrolu.

Hasičům pomáhal při hašení požáru na Libavé také vrtulník.

Foto: HZS Olomouckého kraje

„V současné době probíhá na místě střídání profesionálních i dobrovolných jednotek. Po vystřídání bude pokračovat náročné hašení ve špatně přístupném terénu. Hasiči vozí kyvadlově pomocí cisteren vodu k místu požáru a důkladně prolévají požářiště,“ informoval kolem sobotní 9. hodiny mluvčí hasičů.

Dodal, že hasiči pomocí kopáčů, krumpáčů a lopat rozbíjeli požárem zasažené pařezy a dřevo, aby se s vodou dostali i do těch nejvíce nepřístupných hořících míst a důkladně je uhasili.

Hasiči požár uhasili kolem 16. hodiny. Správce lesa stanovil předběžně škodu na 100 tisíc korun, příčinou vzniku požáru byl úder blesku při páteční bouřce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků