Hlavní obsah
Jaroslav Dobeš alias guru Jára Foto: Profimedia.cz

Gurua Járu odsoudili za dalších šest znásilnění

Krajský soud ve Zlíně v úterý uznal Jaroslava Dobeše alias gurua Járu a jeho spolupracovnici Barboru Pláškovou vinnými z dalších šesti znásilnění. Zakladatel esoterické školy Poetrie se jich podle obžaloby s přispěním Pláškové dopustil v letech 2004 až 2007 na studentkách školy. Trest odnětí svobody soud dvojici pro neúčelnost neuložil, oba už byli dříve za jedno znásilnění odsouzeni na 5,5 roku a pět let vězení.

Jaroslav Dobeš alias guru Jára Foto: Profimedia.cz
Gurua Járu odsoudili za dalších šest znásilnění

Na vynesení rozsudku neměli novináři přístup. Kvůli opatřením, která mají zabránit dalšímu šíření koronaviru, je do budovy soudu nevpustila justiční stráž. O výsledku hlavního líčení informovala státní zástupkyně Iveta Eichlerová.

Dobeš s Pláškovou jsou stíhaní jako uprchlí, od roku 2015 pobývají v imigračním detenčním zařízení na Filipínách, v zemi žádají o azyl.

Dvojici kladlo státní zastupitelství za vinu sedm znásilnění, jedno z nich se však podle soudu prokázat nepodařilo a obžalované v tomto případě soud viny zprostil. Rozsudek není pravomocný, žalobkyně a obhájce Pláškové si ponechali lhůtu pro případné podání odvolání, Dobešův obhájce se proti rozsudku na místě odvolal.

Nyní devětačtyřicetiletý Dobeš podle obžaloby ženy na různých seminářích takzvaně odháčkovával. Tvrdil, že jejich všemožné problémy způsobují háčky, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval. Podle státního zastupitelství nyní 45letá Plášková přivedla dívky do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož.

Podle obžaloby se u některých žen poté projevila posttraumatická stresová porucha. Státní zástupkyně ve své závěrečné řeči uvedla, že z výpovědí všech svědkyň jednoznačně vyplynulo, že osobou, která prováděla odháčkování, byl Dobeš, a to ve spolupráci s Pláškovou. „Domnívám se, že dívky nebyly schopny ovládat své tělo a rozhodovat o svém jednání," řekla Eichlerová. Část žen se podle ní souloži bránila pohyby nebo slovně.

Obhajoba tvrdí, že odháčkování bylo tantrickou praktikou, nikoli znásilněním. Obhájci jsou přesvědčeni o nevině svých klientů a požadovali, aby byli očištěni. Dobešův obhájce Michal Krčma řekl, že soudkyně hodnotila s výjimkou jednoho žalovaného znásilnění důkazy jednostranně v neprospěch Dobeše s Pláškovou.

„Proti odsuzujícím výrokům jsem proto podal odvolání přímo do protokolu," uvedl Krčma.

Podle rozsudku se Dobeš v roce 2009 dopustil i pomluvy, když vyvěsil v jednom z okresních měst v Čechách letáky s informacemi o lékařce, která podle jejich textu způsobila smrt pacienta. Letáky odkazovaly na další fakta na webových stránkách Poetrie. Soud ženě přiznal náhradu škody za nemajetkovou újmu přesahující 400 000 korun. Další poškozené s jejich žádostmi o náhradu škody odkázal na civilní řízení.

Za znásilnění jedné ženy už Nejvyšší soud potvrdil Dobešovi a Pláškové tresty 5,5 roku a pěti let vězení.

Krajský soud předloni dvojici odsoudil i za dalších pět případů, vrchní soud ale následně část verdiktu zrušil a vrátil věc do Zlína, za prokázané považoval pouze jedno znásilnění. Na základě odvolání žalobkyně krajský soud řešil i další dva případy údajného znásilnění, u nichž původně Dobeše s Pláškovou zprostil obžaloby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků