Hlavní obsah
Jaroslav Dobeš alias guru Jára Foto: Náboženská společnost Cesta Guru Járy

Guru Jára nesouhlasí s pětiletým trestem za znásilnění, podal dovolání

Rozsudek nad Jaroslavem Dobešem, zakladatelem esoterické školy Poetrie známým jako guru Jára, přezkoumá Nejvyšší soud. Dobeš podal dovolání, stejně jako jeho blízká spolupracovnice Barbora Plášková. Oba byli pravomocně odsouzeni za znásilnění, Dobeš na 5,5 roku do vězení a Plášková na pět let.

Jaroslav Dobeš alias guru Jára Foto: Náboženská společnost Cesta Guru Járy
Guru Jára nesouhlasí s pětiletým trestem za znásilnění, podal dovolání

„Dovolání již podali oba odsouzení,” sdělila mluvčí Krajského soudu v Brně Eva Angyalossy. Soud nyní podněty Dobeše a Pláškové postoupí spolu se spisem nejvyšší instanci k rozhodnutí.

Oba obžalovaní jsou stíháni jako uprchlí. Od roku 2015 jsou v imigračním detenčním zařízení na Filipínách.

Zlínská pobočka krajského soudu uložila Dobešovi 7,5 roku vězení, Vrchní soud v Olomouci trest zmírnil na 5,5 roku. U Pláškové vrchní soud korigoval původních 7,5 roku na pět let vězení. Podle verdiktu oba jako spolupachatelé násilně donutili ženu k souloži. Obžaloba byla původně širší, část rozsudku ale v říjnu zrušil vrchní soud. [celá zpráva]

Dobeš podle obžaloby ženy na různých seminářích „odháčkovával”. Tvrdil, že všemožné problémy žen jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali bývalí sexuální partneři. Dobeš tyto háčky sexuálním aktem ženám údajně uvolňoval. Ve škole, která nabízela semináře jógy, tantry, astrologie či práce s energií, se podobné praktiky podle obžaloby děly v letech 2004 až 2007. Semináře se konaly například ve Zlíně nebo na statku na Olomoucku.

Část kauzy znovu u krajského soudu

Dobeše s Pláškovou původně krajský soud odsoudil za šest případů znásilnění. V pěti z nich mohlo jít podle vrchního soudu o využití bezbrannosti žen, v šestém případě však došlo k prokázanému znásilnění. Právě za tento případ Dobeše s Pláškovou vrchní soud potrestal.

Zbylými případy se bude znovu zabývat krajský soud. Řešit bude na základě odvolání žalobkyně i další dva případy, kde původně Dobeše s Pláškovou zprostil obžaloby. Podle státního zastupitelství Plášková přivedla dívky do stavu bezbrannosti a Dobeš na nich vykonal soulož, žalobci tvrdí, že u některých žen se poté projevila posttraumatická stresová porucha. Obhajoba to popírala, tvrdila, že šlo o tantrickou praktiku, a nikoliv o soulož.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků