Hlavní obsah
Foto: Irena Bucharová

Gangsteři nakradli luxusní auta za 53 miliónů

V sobotu v noci policie zadržela v Praze šest členů východoevropského gangu, který se specializoval na luxusní vozy. Tři cizince policisté zatkli poté, co odcizili jedno auto v ulici V Podbabě a pro další trojici si policisté zašli do jejich bydliště. Nejmladší ze zadržených je šestadvacetiletý a nejstarší šestačtyřicetiletý cizinec.

Foto: Irena Bucharová
Gangsteři nakradli luxusní auta za 53 miliónů

Po zadržení cizinců následovali nejen domovní prohlídky, ale také prohlídky nebytových prostor, kde pachatelé upravovali auta na cestu do zahraničí. Pražští policisté zajistili pět vozidel v hodnotě asi deset miliónů korun a také přístroje, které profesionální zloději používali, například vysílačky.

"Do dnešního dne jim policisté prokázali dvacet jedna případů se škodou více než třiapadesát miliónů korun. Policejní komisař zadržených šest cizinců obvinil z trestných činů krádeže, porušování domovní svobody a poškozování cizí věci, poté skončili v policejní cele," uvedla policejní mluvčí Eva Brožová.

Na případu pracovali policisté od října 2003. Postupně získávali důkazy o celé mezinárodně organizované skupině pachatelů. Polsky a ukrajinsky hovořící muži se zajímali jen o luxusní auta, např. mercedesy a BMW.

Šlo o profesionální krádeže na objednávku, po odcizení každého vozu s ním odjížděli do předem pronajatých garáží. Tady další pachatelé změnili na základě předem získaných dokladů identifikační znaky vozu a vyměnili registrační značky, většinou za německé.

Auta končila na Ukrajině

Teprve poté vozidla směřovala do Polska a dále až na Ukrajinu, do oblasti Lvova. To už vozidlo mělo zase jinou registrační značkou, většinou Ukrajinskou a k převozu vozů do cílové stanice pachatelé využívali spolupráce známých celníků právě z této země.

Hlavní organizátor z Ukrajiny obstarával zakázky na konkrétní auta, zajišťoval doklady a následný odběr upraveného zboží. Samotní pachatelé si nejprve vozidla natipovali, poté několik dní sledovali majitele a jeho zvyklosti a zjistili také jeho bydliště. Pak kradli přímo z pozemků, z garáží z rodinných domů, nebo z parkovacích stáních v podzemních garážích.

Na akci nazvané Kyjev spolupracovali čeští policisté s kolegy ze Slovenka, Polska, Německa a Izraele.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků