Hlavní obsah
Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník. Foto: Milan Malíček, Právo

Exzpravodajec Páleník čelí obžalobě za působení ve Správě státních hmotných rezerv

Pražské vrchní státní zastupitelství obžalovalo dva lidi v souvislosti s činností Správy státních hmotných rezerv (SSHR), a to kvůli uzavření smluvního dodatku na pronájem nádrže v Nelahozevsi. Na dotaz ČTK to v úterý uvedl dozorující státní zástupce Tomáš Minx. Podle dřívějších informací je jedním ze stíhaných bývalý šéf SSHR Ondrej Páleník, který byl loni nepravomocně odsouzen v kauze zneužití Vojenského zpravodajství.

Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník. Foto: Milan Malíček, Právo
Exzpravodajec Páleník čelí obžalobě za působení ve Správě státních hmotných rezerv

„Ve vámi zmiňované trestní věci jsem podal obžalobu na dvě osoby pro podezření ze spáchání trestných činů zneužití pravomoci úřední osoby a porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ sdělil Minx.

Páleník vedl SSHR od listopadu 2012 do února 2014. Současný předseda instituce Petr Švagr řekl před časem, že kauza souvisí se společností Viktoriagruppe, která se zavázala hradit státnímu provozovateli ropovodů, firmě Mero ČR, náklady na pronájem nádrže.

V roce 2013 byl ale podepsán dodatek ke smlouvě, který firmu této povinnosti zbavil. Od té doby platila pronájem prázdné nádrže SSHR. Měsíčně takto vynaložila čtyři milióny korun. Páleník svou vinu popírá.

Před nástupem do čela SSHR řídil Páleník Vojenské zpravodajství. Za to, že údajně vyhověl tehdejší šéfce premiérova kabinetu Janě Nagyové (dnes Nečasové) ohledně nelegálního sledování premiérovy manželky zpravodajci, ho loni soud nepravomocně potrestal podmínkou v délce 1,5 roku a pětiletým zákazem činnosti ve zpravodajských službách a bezpečnostních sborech. [celá zpráva]

Podle verdiktu, proti němuž se na místě odvolal, se Páleník dopustil zneužití pravomoci.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků