Hlavní obsah
 

Exprimátora Hudečka soud zprostil obžaloby v kauze Opencard

Bývalého pražského primátora Tomáše Hudečka (dříve za TOP 09), dva někdejší radní a jednoho magistrátního úředníka zprostil v pátek pražský městský soud obžaloby v kauze Opencard. Od stejného soudu čtveřice dostala dvakrát podmíněné tresty, verdikty ale zrušil odvolací soud.

 
Exprimátora Hudečka soud zprostil obžaloby v kauze Opencard

Podle soudu nebyl prokázán trestně právní aspekt žalovaného jednání, a proto prokazované jednání nemohlo být trestným činem.

„Je to rozhodně dobrý výsledek, a pro mě trochu otázka, jestli to nemohlo být před těmi nějakými osmi lety. Znalec, který byl najmutý policií a státním zástupcem, byl absolutně nedůvěryhodný a následně se z toho vytvořila pseudokauza, která trvala soudním stáním pět a půl roku a stíháním osm. Takže člověk má radost, ale už je tím takovej umlácenej,“ komentoval zprošťující verdikt Hudeček.

Posudek zkritizovala i soudkyně

Posudek znalce z České znalecké zkritizovala i soudkyně Denisa Durdíková. „Tento znalecký ústav vykročil z mezí objektivity formulovaných závěrů a činil i závěry, které mu vůbec nepříslušely,“ konstatovala soudkyně.

„Nejednalo se o svévolné rozhodnutí jedince nebo několika jedinců, ale o rozhodnutí na základě podkladů odborné povahy,“ podotkla také Durdíková s tím, že obžaloba podle ní kladla na obžalované nepodloženě zvýšené nároky na to, co všechno mohli mít k dispozici, aby dospěli k relevantním závěrům.

Podle obžaloby odsouhlasili v roce 2012 na základě doporučení výběrové komise pražští radní uzavření údajně nevýhodných smluv se společností Haguess, která vlastnila práva ke kartě Opencard. Podle spisu tím Praze vznikla škoda zhruba 25 milionů korun. Před soudem stanulo původně 15 lidí, 10 pražských zastupitelů a radních a pět magistrátních úředníků.

U Svobody se čeká, až nebude poslancem

Deset lidí už soudy obžaloby v minulosti osvobodily, posledním obžalovaným zůstává další bývalý primátor Bohuslav Svoboda, jehož stíhání bude pokračovat až poté, co mu skončí mandát poslance, protože jej Sněmovna k trestnímu stíhání nevydala.

V první části kauzy už byli před lety pravomocně odsouzeni dva úředníci magistrátu Ivan Seyček a Jiří Chytil.

Kárná žaloba

Kauzu měl původně na starosti soudce Alexander Sotolář, vrchní soud mu ji ale kvůli nerespektování pokynů odvolacího senátu odebral. Sotolář v pátek osvobozené čtveřici dvakrát uložil podmíněné tresty, odvolací soud je ale pokaždé zrušil a vrátil k novému projednání.

Sotolář v současnosti čelí kárné žalobě, kterou podal předseda Městského soudu Libor Vávra.

Soudce údajně v kauze Opencard manipuloval s výpověďmi a Vávra ho proto dočasně zprostil funkce.

Zároveň na Sotoláře podal trestní oznámení i Národní fond proti korupci, podle kterého soudce padělal veřejnou listinu a zneužil svou pravomoc.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků