Hlavní obsah
Vladimír Sáňka, bývalý předseda pražské muslimské obce u soudu Foto: Právo

Expředsedu pražské muslimské obce soud definitivně zprostil obžaloby za šíření Základů tauhídu

Zproštění obžaloby bývalého předsedy pražské muslimské obce Vladimíra Sáňky v kauze šíření českého překladu knihy Základy tauhídu - Islámský koncept boha je definitivní. Podle justiční databáze InfoSoud zamítl Nejvyšší soud dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který se zproštěním nesouhlasil.

Vladimír Sáňka, bývalý předseda pražské muslimské obce u soudu Foto: Právo
Expředsedu pražské muslimské obce soud definitivně zprostil obžaloby za šíření Základů tauhídu

Nejvyšší soud rozhodl v lednu, začátkem února spis odeslal k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který případ řešil jako první instance. „Podaný opravný prostředek byl zamítnut,” objevilo se následně v databázi InfoSoud. Odůvodnění zatím není na webu Nejvyššího soudu k dispozici. Rozhodnutí dosud nedorazilo ani Nejvyššímu státnímu zastupitelství, uvedl jeho mluvčí Petr Malý.

Zeman v dovolání zejména argumentoval pro posouzení salafismu jako hnutí ve smyslu trestního zákoníku. Znalci dříve dospěli k závěru, že nejde o hnutí, ale spíše o teologický směr konzervativního islámu. Podle žalobců to není otázka odborná, ale právní, kterou si měly pražské soudy vyřešit samy.

„Tam, kde existuje ideologie, která má četné stoupence, existuje i hnutí,” stálo v dovolání. Podle žalobců ve světě hlásaném Bilalem Philipsem - autorem knihy - a jeho souputníky není místo pro svobodu, pluralitu názorů ani respekt k druhým. Salafisté jsou podle dovolání v zahraničí přinejmenším částečně organizovaní, jinak by nebyli schopni své pojetí islámu šířit.

Razie před pěti lety

„O jejich zášti proti šíitům, Židům a křesťanům a představitelům (vládám) sekulárního Západu není pochyb,” napsali žalobci. Pražské soudy podle dovolání chybovaly také v tom, že po zproštění původní obžaloby nezvážily možnost jiné právní kvalifikace. Namísto založení, podpory a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka mohl být Sáňka podle žalobců souzen za podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod.

Případ odstartovala razie kriminalistů v dubnu 2014 v muslimských centrech v Praze. Odehrála se při páteční modlitbě, která má pro muslimy zvláštní význam. Na zásah si stěžovala řada účastníků modlitby včetně zahraničních diplomatů. Podle ministerstva vnitra byl zásah v pořádku.

Sáňka měl podle svých slov v letech 2012–2014 vydání knihy na starost, autorem projektu ale není. Knihy se podle něj stačila prodat asi stovka kusů, po upozornění policie distributor knihu stáhl z nabídky. V západní Evropě je kniha přitom běžně k dostání. „Kniha je ryze teologická,“ odmítl v minulosti Sáňka tvrzení obžaloby, že kniha propaguje salafistický směr islámu, který se drží doslovného výkladu koránu, a že kniha požaduje nastolení legislativy šaría.

Obvodní soud pro Prahu 1 Sáňku poprvé zprostil obžaloby v roce 2016. Rozsudek však zrušil odvolací soud a vrátil případ k dalšímu dokazování. Vznikl revizní posudek. Druhý zprošťující verdikt už Městský soud v Praze potvrdil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků