Hlavní obsah
 

Expolicista nemusí vnitru platit milion za smrt řidiče. Nárok je promlčený

S velkou úlevou odešel ve středu od Krajského soudu v Plzni bývalý policista Jaroslav Kraft (49), který před 25 lety během zákroku na Rokycansku smrtelně zranil řidiče Josefa Šoltyse. Nemusí totiž zaplatit téměř milion korun, který po něm vymáhalo ministerstvo vnitra jako náhradu za vyplacené odškodné pozůstalým.

 
Expolicista nemusí vnitru platit milion za smrt řidiče. Nárok je promlčený

Krajský soud nyní v odvolacím řízení potvrdil rozhodnutí okresního soudu, který žalobu ministerstva vnitra proti Kraftovi loni v srpnu zamítl s tím, že ji podalo pozdě. Rozsudek je pravomocný.

„Pokud soud přiznal nároky poškozených podle zákona o odpovědnosti státu za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci, tak podle stejného zákona stát právo regresu uplatňuje na toho, kdo se nezákonného postupu dopustil,“ uvedl předseda senátu krajského soudu Miroslav Hromada. Podle tohoto zákona se nárok státu na regresivní úhradu promlčí za rok ode dne, kdy byla zaplacena náhrada škody.

„A jelikož ministerstvo uhradilo pozůstalým částku za odškodnění v lednu 2017 a žalobu ve věci podalo v lednu 2019, je takový nárok promlčený,“ vysvětlil Hromada.

Udeřil ho do břicha

Josef Šoltys zemřel v listopadu 1994. Tehdy se vracel autem z restaurace, kde vypil několik piv. Kraft byl členem policejní hlídky, která ho chtěla u Těškova zkontrolovat.

Podle obžaloby řidič nechtěl zastavit, dojel až k rybníku, kde zůstal zamčený v autě. Když nakonec z vozu vystoupil, policisté ho zpacifikovali a odvezli na služebnu. Tam zkolaboval a později v nemocnici zemřel.

Měl protržená střeva a slinivku. Zranění mu podle rozsudku způsobil Kraft, když jej během převozu na služebnu několikrát udeřil do břicha. Za ublížení na zdraví s následkem smrti ho soud poslal na dva roky za mříže.

Soud s bývalým policistou Jaroslavem Kraftem

Foto: Patrik Biskup, Právo

Původně byli ze smrti Šoltyse obžalováni oba policisté, druhého člena hlídky soud osvobodil. Pravomocný rozsudek padl až po 14 letech. V roce 2015 pak v civilním řízení vysoudila manželka a jeho dvě dcery odškodnění v celkové výši 886 tisíc korun.

„Doufám, že je to celé definitivně za mnou. Tak snad už mě nic nepřekvapí,“ reagoval Kraft po středečním verdiktu soudu. Dodal, že zpráva od ministerstva ohledně požadovaného nároku přišla jako blesk z čistého nebe.

„Já vůbec nevěděl, že se soudili s pozůstalými o náhradu škody. Po devíti letech od odsouzení mi najednou přijde platební rozkaz, že mám zaplatit skoro milion. Tak jsem se bránil,“ dodal Kraft.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků