Hlavní obsah
 

Dva muži připoutali kamaráda v bunkru a odešli, vyfasovali vězení

Krajský soud v Brně poslal ve čtvrtek Víta Pospíšila na čtyři roky a Jiřího Procházku na pět let do věznice s ostrahou za zbavení osobní svobody. Muži svého kamaráda u Olbramovic na Znojemsku v říjnu 2015 připoutali řetězem v odlehlém bunkru. Rozsudek není pravomocný. Oba se na místě odvolali, byť je chtěla státní zástupkyně poslat za mříže na delší dobu, když jejich počínání označila jako pokus vraždy.

 
Dva muži připoutali kamaráda v bunkru a odešli, vyfasovali vězení

Jednatřicetiletý Procházka a pětadvacetiletý Pospíšil podle obžaloby vylákali svého sedmadvacetiletého kamaráda ve večerních hodinách na odlehlé místo, kde ho v bývalém vojenském bunkru připoutali k traverze u zdi a nechali ho tam s tím, že uvnitř zůstane tři dny. Muž byl nedostatečně oblečený a podle obžaloby mu dotyční sebrali mobilní telefon, aby si nemohl přivolat pomoc.

Vít Pospíšil (vlevo) a Jiří Procházka se proti trestu okamžitě odvolali.

Foto: Miroslav Homola, Právo

"Oba si museli být vědomi toho, že mu vzhledem k velmi nízkým teplotám hrozí smrt podchlazením," uvedla v závěrečné řeči státní zástupkyně Ludmila Doležalová. Doplnila, že podle znalce to byla jen otázka hodin. Muž v bunkru křičel o pomoc, náhodou ho našel jeden z obyvatel nedaleké obce a přivolal policii.

Nikdo nevypovídal

Případ komplikovala skutečnost, že nevypovídal ani poškozený, ani oba muži. Mezi hlavní důkazy patřil nedopalek cigarety nalezený v blízkosti místa s DNA Procházky a záznam z bezpečnostních kamer obchodu, na kterém je vidět, jak Procházka kupuje řetěz a visací zámky. Podle státní zástupkyně se také nepodařil určit motiv jednání obou mužů, jak uvedla, mohla to být ziskuchtivost nebo pomsta.

„I tyto nepřímé důkazy stačily však k tomu, aby soud mohl vynést rozsudek za trestný čin zbavení osobní svobody,“ uvedla předsedkyně senátu Dagmar Bordovská. Soud neposuzoval případ jako pokus o vraždu, protože se nepodařilo dokázat, že oba muži chtěli bývalého kamaráda uvěznit řetězem na tři dny. "Mohli přijet za hodinu nebo za dvě. Nemuseli ho tam nechat celé tři dny," uvedla v odůvodnění soudkyně.

Není také jasné, co bylo příčinou tohoto činu. Při rozsudku soud přihlédl i k trestní minulosti obou mužů. Oba už byli souzeni, Procházka dokonce jedenáctkrát.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků