Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo

Duševně nemocná dcera podepisovala úvěry, peníze utrácela její matka

Duševně nemocná žena z Pardubicka sedm let podepisovala v bankách smlouvy o půjčkách. Dluhy nikdy nezačala splácet. Vůbec nechápala, co podepisuje, peníze snad nikdy nedržela v ruce. Utrácela je opatrovnice, její matka. Poškozeno bylo třináct peněžních ústavů.

Ilustrační foto Foto: Jan Handrejch, Právo
Duševně nemocná dcera podepisovala úvěry, peníze utrácela její matka

„Že dluhy 26leté ženy jsou neoprávněné, na to poukazuje znalecký posudek psychiatra, který dokazuje, že není schopna chápat smysl uzavřené smlouvy o úvěru ani závazky plynoucí z ní,“ sdělila Právu Eva Maturová z pardubického krajského policejního ředitelství.

„Na žádosti o poskytnutí úvěru či různých kontokorentních platebních karet není nic neobvyklého, ale to nesmí být majitelem takové karty osoba trpící duševní poruchou, která nejspíš není schopna chápat smysl uzavřené smlouvy a následné povinnosti, které z půjčky vyplývají,“ dodala Maturová.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Policie nemůže stíhat duševně nemocného člověka, a vůbec už nelze očekávat, že by státní zástupce takovou kauzu předložil soudu.

Matku policie obvinila z podvodů

Kriminalista, který dostal případ k vyřešení, ale brzy zjistil, že skutečným viníkem a dlužníkem je matka postižené. Ta projednávala poskytnutí půjček a vlastně své dceři při nezákonném podpisu „vedla ruku“.

„Vyšetřovatel získal veškeré podklady vypovídající o datech i typech smluv na jméno poškozené. Matka se ke všemu přiznala – uvedla, že peníze vědomě užila pro vlastní potřebu a všeho lituje,“ doplnila Maturová s tím, že žena tak řešila tísnivou finanční situaci v rodině.

„Kolega z oddělení hospodářské kriminality z Pardubic obvinil padesátiletou ženu z úvěrových podvodů,“ dodala Maturová. Matce podvodnici podle trestního zákona hrozí až dva roky vězení.

Duševní způsobilost banky neověřují

Banky mají málo možností bránit se takovýmto podpásovým ranám. Jednou z nich je databáze dlužníků.

V několika bankách do ní prozíravě při sjednávání úvěrů dcerou stíhané ženy nahlédly a žádost o půjčku odmítly. I díky tomu celkově nesplacený dluh na jistině i úrocích momentálně nepřekračuje 175 tisíc korun.

„Nedovedu si představit, že by naše pracovnice na přepážce požadovala na každém zájemci o půjčku potvrzení o duševní způsobilosti. Ani v občanském průkazu přece nemůže být zaznamenáno, že jeho nositel je nesvéprávný,“ pokrčil rameny na dotaz Práva jeden z vedoucích pracovníků České spořitelny v Pardubicích, kde matka nesvéprávné ženy nasekala část dluhů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků