Hlavní obsah
Vlastimil Kříž (vpravo) se svým obhájcem Foto: Patrik Biskup, Právo

Dozorce se mohl mstít, naznačil soudce a šéfa věznice zprostil obžaloby

Byla to msta zhrzeného dozorce svému šéfovi? I tak lze vysvětlit rozhodnutí sokolovského soudce Milana Tomeše, který ve čtvrtek zprostil obžaloby ředitele věznice v Kynšperku nad Ohří Vlastimila Kříže. Ten měl podle státního zástupce před čtyřmi lety zbít problémového vězně a tím ho odradit od dalších stížností.

Vlastimil Kříž (vpravo) se svým obhájcem Foto: Patrik Biskup, Právo
Dozorce se mohl mstít, naznačil soudce a šéfa věznice zprostil obžaloby

Soudce řekl, že má značné pochybnosti o tom, že ke skutku popsaném v obžalobě vůbec došlo. Neuvěřil výpovědi nejen údajně zbitého Josefa Brázdila, ale zpochybnil také svědectví Křížova podřízeného Michala Gajče. Ten tvrdil, že Kříže viděl dvakrát do Brázdila kopnout.

Kříž byl obviněn z napadení Brázdila poté, co přišel na to, že Gajčova manželka jako vězeňská dozorkyně měla nepovolený intimní kontakt s odsouzeným vrahem a musela kvůli tomu odejít ze služby.

„Gajč byl vůči obžalovanému Křížovi v takovém vztahu, že měl důvod se mu mstít,“ narážel soudce právě na problém kolem Gajčovy manželky. Jeho výpověď se navíc rozchází s výpověďmi dalších svědků z řad vězeňské služby.

„Brázdil na sobě neměl tehdy žádné viditelné stopy násilí, či zjistitelné znaky napadení,“ vysvětlil soudce. Upozornil také na to, že soudní znalec označil Brázdila za nevěrohodného člověka se sklony k fabulaci s potřebou se pomstít každému, kdo se nějak negativně podepsal na jeho osudu.

Častý stěžovatel

Brázdil patřil k těm odsouzeným, kteří měli neustálé námitky a připomínky k práci vězeňské služby i podmínkám za mřížemi. V září roku 2009, kdy pobýval ve věznici v Kynšperku nad Ohří, si jej nechal Kříž předvést do eskortní místnosti a podle žalobce mu před zraky podřízených namlátil.

„Volal mě můj zástupce Michal Gajč, že byl svědkem toho, kdy pan Kříž napadl odsouzeného Brázdila a několika údery ho srazil k zemi. Ptal se mě, co má dělat, že to nikdy nezažil. Řekl jsem mu, aby to oznámil příslušným orgánům,“ vypověděl  u soudu vedoucí oddělení výkonu trestu kynšperské věznice Luboš Janeček.

Spory s podřízenými

Kříž jakýkoliv fyzický kontakt s Brázdilem odmítl. „Nic jsem mu neudělal. Řešili jsme jeho žádost o přeložení do jiné věznice,“ prohlásil s tím, že někteří jeho podřízení využili příležitosti, aby jej mohli zdiskreditovat a zbavit se ho.

„Šlapal jsem jim na přezky a chtěl po nich, aby si plnili své povinnosti na sto procent. To se jim nelíbilo,“ hájil se Kříž, který byl po zahájení trestného stíhání dočasně zproštěn výkonu služby.

Brázdil patřil do skupiny vytipovaných vězňů, kteří mohli být objektem násilí ze strany spoluodsouzených. Proto jim byla také věnována zvýšená pozornost, zejména šlo o častější prohlídky, zda jim někdo neublížil. A právě Brázdila měl kontrolovat dva dny po údajném napadení ze strany Kříže dozorce Dušan Gregorek.

„Byl v pořádku, žádného viditelného zranění jsem si nevšiml,“ řekl dozorce soudci .

Proti zprošťujícímu rozsudku se v soudní síni státní zástupce odvolal.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků