Hlavní obsah
 

Do řeky Ostravice unikl olej, vytvořil skvrnu dlouhou 11 kilometrů

Asi 200 litrů hydraulického oleje uniklo ve středu odpoledne do řeky Ostravice v centru Ostravy. Nehoda se stala při stavebních pracích v rámci rekonstrukce Komenského sadů. Skvrna na hladině řeky je dlouhá asi 11 kilometrů. Hasičům se ji naštěstí podařilo zachytit.

 
Do řeky Ostravice unikl olej, vytvořil skvrnu dlouhou 11 kilometrů

„Podle našich informací došlo k úniku 200 litrů oleje z hydraulického zařízení, které je instalováno v korytu řeky. K nehodě došlo při stavbě takzvaného vodáckého stupně v rámci projektu humanizace řeky,“ informoval mluvčí Povodí Odry Jindřich Vaněk. Dodal, že nelze vyloučit úhyn ryb, případně jiných vodních živočichů.

„Při současném množství vody v řekách a vzhledem k množství oleje předpokládáme, že skvrna se bude rozpouštět asi osm hodin. V souladu s mezinárodním havarijním systémem již česká strana varovala Polsko,“ dodal Vaněk.

Hasiči v řece Odře, kam se olej z řeky Ostravice dostal, instalovali norné stěny. „První nornou stěnu jsme postavili v Ostravě-Koblově a hladinu jsme zasypali sorbentem, abychom mohli olejovou skvrnu jímat. Pro případ, že by skvrna unikala dále, jsme postavili ještě jednu zajišťující nornou stěnu na úrovni hraničního přechodu Bohumín-Chalupki,“ uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků