Hlavní obsah
Vzácný herbář ze 16. století Foto: Policie ČR

Do muzea se po 26 letech vrátil herbář ze 16. století. Měl ho u sebe hledaný vyděrač

Do depozitáře Uměleckoprůmyslového muzea v Praze se v těchto dnech vrátil chybějící herbář ze 16. století. Starožitnou knihu našli policisté při odhalování případu rozsáhlé trestné činnosti. Ve svém bytě ji měl sedmatřicetiletý Ukrajinec, který čelí žalobě z vydírání a z pokusu o výrobu drog. Do muzea se kniha vrátila po 26 letech.

Vzácný herbář ze 16. století Foto: Policie ČR
Do muzea se po 26 letech vrátil herbář ze 16. století. Měl ho u sebe hledaný vyděrač

Podezřelý muž byl zadržen na základě evropského zatykače v Polsku. Podle kriminalistů patřil ke skupině z bývalého Sovětského svazu, která se v Česku dopouštěla násilné trestné činnosti. Dvojice vyděračů z této skupiny už byla v Česku odsouzena. Třetí však utekl na rodnou Ukrajinu. Zadržet se ho podařilo na letišti v Polsku, odkud byl vydán ke stíhání do Česka.

Vzácný herbář ze 16. století

Foto: Policie ČR

Podle kriminalistů se muž spolu s dalšími komplici dopustil vydírání při vymáhání peněz. Navíc kontaktoval dvě osoby, aby pro něho vyrobily pervitin. Oba výrobce však policisté zadrželi ještě před výrobou. „Obviněný s policisty nespolupracoval a odmítl vypovídat. Přesto měli policisté dostatek důkazů, aby mohl být podán státnímu zástupci návrh na podání obžaloby. Hrozí mu až deset let vězení,” uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej.

Vzácný herbář ze 16. století

Foto: Policie ČR

Při domovní prohlídce pražského bytu obžalovaného policisté našli unikátní herbář Petra Ondřeje Mathioliho z roku 1596. Ručně kolorovaný tisk představuje jedno z nejcennějších děl českého knižního umění z období renesance. Pražské Uměleckoprůmyslové muzeum herbář postrádá od roku 1991.

Podezřelý muž tvrdí, že knihu koupil na burze od neznámé osoby. Podle detektivů jde ale patrně o dílo odcizené právě z muzea. Cena vzácné kulturní památky byla přibližně odhadnuta na 150 000 korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků