Hlavní obsah
 

Do krabice od vína podstrčila peníze policie, spekuloval Rath u soudu

Poslanec David Rath před Krajským soudem v Praze v první den přelíčení obvinil ze spiknutí proti sobě náměstka šéfa žalobců Igora Stříže a vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou. Řekl, že od ní vedou linky k bývalému ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS). Mluvil o tom, že údajné spiknutí mělo za cíl jeho, jako kritického opozičního politika, odstranit. Rath je obviněn z korupce a už více než rok je ve vazbě. V případě odsouzení mu hrozí až 12 let vězení.

 
Do krabice od vína podstrčila peníze policie, spekuloval Rath u soudu

17:04 - Zhruba po čtyřech hodinách David Rath ukončil svůj proslov. Soudce Robert Pacovský ukončil dnešní přelíčení. Pokračovat bude ve čtvrtek od 8.45. Vážení čtenáři, spolu s hlavním líčením končí i on-line reportáž. Děkujeme za pozornost.

16:57 - Soudce Pacovský avizuje konec dnešního přelíčení po 17. hodině. Upozornil na to Davida Ratha, aby nemusel jeho proslov přerušit v polovině.

16:48 - Rath dále pokračuje v popisu mechanizmu zadávání veřejných zakázek na středočeském krajském úřadu. Úředníci, kteří se podíleli na veřejných zakázkách, jsou podřízeni řediteli krajského úřadu a podle Ratha hejtman v tomto případě nemá žádný vliv.

16:39 - „Zakázky chodívaly ze schváleného fondu investic. Schválené musely být všemi 66 zastupiteli. Teprve potom o nich mohla jednat rada,“ vrací se Rath k veřejným zakázkám.

16:36 - Rath popisuje pravomoci a povinnosti hejtmana. Většina obhájců sedí s podepřenou hlavou.

16:29 - Ve své výpovědi se Rath posunul k tomu, jak jednotlivé zakázky z jeho pohledu probíhaly.

16:25 - Rathův proslov je zhruba v první čtvrtině. Celková obžaloba má 88 stran. On je nyní zhruba u 15. strany obžaloby.

16:20 - Rath také popřel, že by převzal úplatek 666 666 korun za vybavení domova důchodců v kladenské nemocnici. Tuto částku prý nikdy neviděl, maximálně mu připomíná ďáblovo číslo. Poznámce se pousmáli i obhájci.

16:15 - Podle Ratha obžaloba neuvádí žádnou zmínku z policejního spisu ani v případu kolínské nemocnice. Nevyplývá z toho tedy, že by do veřejné zakázky nějak zasahoval. Nákup vybavení neřídil Kott s Pancovou, ale ředitel kolínské nemocnice.

16:09 - David Rath hovoří více než tři hodiny. Na obhájcích i pětičlenném senátu je vidět únava. U krajského soudu dnes není naplánován jiný proces. Hlavní líčení tak bude končit kolem 17. hodiny.

16:03 - Rath znovu opakuje, že Středočeskému kraji nevznikla žádná škoda. Podle něj to plyne i ze slov zástupce kraje, který se před soudem vyjádřil ráno.

16:00 - Rath přeskakuje ve výpovědi z jedné části na druhou. Znovu se vrací k zadávání veřejných zakázek.

15:57 - „Do krabice jsem se nedíval, na nic jsem v ní nesahal, nemůžou tam být tedy moje otisky,” řekl Rath. Spekuluje, že do krabice od vína mohla peníze podstrčit policie. Dále popsal, jak probíhalo jeho zatčení před domem Kateřiny Pancové v Rudné u Prahy.

15:52 - Postupně se dostává k nejznámější části se sedmi milióny a krabicí od vína. Podle Ratha je tato kauza policejní manipulací. Podle něj část odposlechu ohledně krabice někdo přestříhal. Spekuluje, že mu někdo podstrčil špatnou krabici.

Bývalý náměstek ředitelky Oblastní nemocnice Kladno Petr Kott u Krajského soudu v Praze

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

15:49 - Rath se hájí tím, že zakázku na rekonstrukci buštěhradského zámku předkládala jeho tehdejší náměstkyně Zuzana Moravčíková, která nyní stojí v čele Středočeského kraje. Nechápe, jak mohla být zakázka uměle navýšena. „Ve spise není uvedený žádný důkaz, že bych někde s někým seděl a domlouval se. Obžaloba neukazuje na konkrétní místa a osoby.”

15:38 - Zájem veřejnosti a médií po polední pauze značně opadl. Z přeplněné místnosti na začátku soudního jednání je nyní zaplněna pouze polovina míst.

15:32 - Rath zopakoval, že k zadávací dokumentaci veřejných zakázek neměl přístup. „Neměl jsem k tomu mozkovou kapacitu.“

15:28 - „Podle obžaloby po vzájemné dohodě Pancové s Kottem jsem si měl nechat slíbit částku 22 miliónů korun. Nezakládá se to na pravdě, ve spisu jsem o tom nenašel žádný důkaz,“ uvádí Rath.

15:19 - “Většina investic byla naplánována ještě před tím, než jsme já nebo doktorka Pancová přišli na Středočeský kraj," řekl Rath. Odmítá plánování předražených zakázek.

15:04 - K odposlechům dále uvedl: „Neodpovídají přepisy, je to přeházené. Vyplývá z toho jen, že někdo manipuloval s veřejnými zakázkami. Je to potvrzeno i znaleckým posudkem.“

15:01 - Rath pokračuje v citování posudků, podle kterých byly podmínky zakázek pro vybavení nemocnic ve Středočeském kraji v pořádku. Přišla řeč i na téma odposlechů, u kterých kritizuje jejich rozsah.

14:54 - Soudce Robert Pacovský ještě před pokračováním výslechu obžalovaného uvedl, že žádost, aby se David Rath mohl zúčastnit dnešního hlasování Poslanecké sněmovny, byla soudu doručena v úterý. Soud ji tak nestihl projednat.

14:43 - David Rath míří k řečnickému pultíku a bude pokračovat ve své výpovědi.

14:42 - Obžalované přivedli do soudní síně a sundali jim želízka. Přerušené hlavní líčení pokračuje.

13:20 - Soudce přerušil Rathův proslov. Vyhlásil přestávku a jednání bude pokračovat od 14.30.

Bývalá ředitelka Oblastní nemocnice Kladno Kateřina Pancová odchází z jednací síně Krajského soudu v Praze.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

13:18 - Rath při svém proslovu také míří pohledem ke svým obhájcům. Ti ho bedlivě poslouchají, občas se usmějí.

13:09 - Rath se přesunul ke znaleckému posudku ohledně domova důchodců a Niederleho pavilónu v kladenské nemocnici. Znalecké posudky jsou podle něj nepřesné. Znalecké posudky podle Ratha nedokazují, že by byly zakázky předražené.

13:02 - Rath rozebírá znalecký posudek od Středočeského kraje, který se týká zámku v Bustěhradě a prací na rekonstrukci exteriéru a interiéru. Podle obžalovaného tato zakázka nebyla předražená. Deklaruje to i konstatování znalce, že je cena obvyklá.

12:55 - Obžalovaný David Rath se vyjadřuje ke kriminálním kauzám v poslední době. Srovnává se s aktéry kauz se slovy, že není tak nebezpečný. Projev Ratha trvá přes hodinu. Vyjadřuje se k jednotlivým znaleckým posudkům.

12:48 - Rath se také vyjádřil k tomu, že mu nebyla umožněna účast na dnešním hlasování o důvěře vlády. „Vládu Jiřího Rusnoka bych býval podpořil.“

Bývalý středočeský hejtman David Rath je odváděn ze soudní síně

Foto: Petr Hloušek, Právo

12:39 - Rathův projev je rázný a sebejistý. Předseda senátu ho poslouchá s upřeným výrazem.

12:37 - Rath se obrací k soudu se slovy, že v jeho případu je již jasno. „Neměli byste mě titulovat obžalovaný, ale rovnou odsouzený, protože myslím, že u vás už jsem za odsouzeného,” řekl.

12:31 - Bývalý ministr zdravotnictví Rath se během své řeči občas otáčí k novinářům s řečnickou otázkou.

12:23 - „Jsem vedlejším produktem „hurá akce“. Tato kauza má potenciál poškodit sociální demokracii,“ pokračuje obžalovaný Rath.

12:21 - Stejně jako to, že by se pod jeho postelí objevily desítky miliónů korun, odmítl i to, že by policie našla samopal: "Byla to hračka syna."

12:19 - „Vše velmi vyhovuje celé řadě lidí, hlavně některým politikům. Zbavit se sarkastického, někdy agresivního Ratha a lidsky ho vyřídit,“ uvedl Rath. „Byl tehdy spokojený tehdejší premiér Petr Nečas. Všem se to velmi hodilo. Bradáčová na tom udělala kariéru,“ dodal.

12:15 - Rath se místy detailně vyjadřuje k jednotlivým skutkům kauzy. „To, že se u mě našlo pod podlahou několik miliónů korun, je dezinformace. Vše je navyšováno. Kauza je mediální bublinou.“

12:11 - Rath poukazuje na údajné propojení státních zástupců a policistů. Ohání se i vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou, která byla podle něj napojena na bývalého ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila.

12:06 - Korupce podle něj existuje stejně jako jinde ve světě. U nás se však tento problém nafukuje. „Příslušníci nové justice v tom vycítili příležitost, jak udělat kariéru.“

12:02 - Podle Ratha přerostlo občanské mínění ve frustraci a nenávist. Vláda si je toho podle něj vědoma a začala hledat viníka. „Vždy, když se společnost cítila frustrována, vládnoucí garnitura přišla s náhradním cílem. Teď se jím stal boj s korupcí.“

Vojtěch Veverka, obhájce obžalované ředitelky a jednatelky stavební firmy FISA ze Slaného Ivany Salačové. Soud předvolává 78 svědků.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

11:58 - Rath mluví převážně zpaměti. Možnosti výpovědi chce využít v plné míře, plánuje ji na tři dny.

11:53 - „Byli jsme v nesprávný čas na nesprávném místě. Pokud hledáte viníky, lze těžce identifikovat aktéry, kteří se na tom podíleli,“ řekl Rath. Skandálů v ČR je podle něj celá řada. Například uvádí skandál s privatizací Mostecké uhelné, Škodovky v Plzni, Letouny Casa, Opencard.

11:49 - David Rath si u řečnického pultíku ještě před výpovědí postěžoval na své vazební stíhání. „Beru jako velmi brutální nátlak situaci, že jsem 15 měsíců v kriminále.“

11:47 - Nyní se dostal ke slovu obžalovaný David Rath. Má právo vyjadřovat se ke všem skutečnostem, které mu jsou kladeny za vinu.

11:45 - Pancová se hájí podobně jako Kott. "Výběrová řízení jsem nebyla schopna ovlivňovat."

11:44 - Kott uvedl, že se cítí nevinný. „Technicky ani nešlo uvedené skutky spáchat. Výnosy z údajné trestné činnosti nejsou reálné.“ Dále nechce vypovídat ani na dotazy. Kateřina Pancová souhlasí s velmi krátkou výpovědí. Na dotazy není ochotna odpovídat.

11:41 - Soudce Pacovský před výslechem Kotta poučil. Ten uvedl, že vypovídat bude pouze krátce.

11:37 Hlavní líčení je znovu zahájeno. Pokračovat bude výslechem obžalovaných. Nejdříve bude vyslechnut obžalovaný Petr Kott.

11:00 - Soudce vyhlásil dvacetiminutovou pauzu.

10:59 - Zástupce ministerstva pro místní rozvoj před soudem sdělil, že požadují po některých obžalovaných úhradu ve výši 56 miliónů korun.

10:57 - Státní zástupce nepřečetl odůvodnění obžaloby. Rathův obhájce Roman Jelínek požadoval přečíst aspoň část. Soudce to zamítl.

10:56 - Přestože Rathovi hrozí nejvyšší trest ze všech obžalovaných, je obžalován jen ze spáchání jednoho trestného činu - „Pokračujícího zločinu přijetí úplatku“.

10:48 - Skončilo čtení obžaloby.

10:47 - David Rath poslouchá obžalobu sehnutý. Lokty se opírá o kolena.

10:43 - Žalobce Jirát čte trestné činy, kterých se měli obžalovaní dopustit. Čtení obžaloby by se tak mělo blížit ke konci.

Obžalovaný jednatel společnosti HOSPIMED Jindřich Řehák (uprostřed)

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

10:38 - Jirát čte obžalobu déle než hodinu. Senát je pětičlenný. Statní zástupce opakuje, na kolik peněz si obžalovaní přišli.

10:32 - Žalobce se dostává k Evropské unii, která byla v celém procesu poškozena. Pokud by se obžalovaným podařilo uskutečnit všechny zakázky, vznikla by škoda na 315 miliónů korun.

Soudce Robert Pacovský (uprostřed) na lavici soudců Krajského soudu v Praze

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

10:30 - Obžaloba, kterou podal státní zástupce Petr Jirát, obsahuje spis rozdělený do více než 100 svazků. Vyslechnuto má být asi 80 svědků.

10:21 - Žalobce ve spisech přešel k fungování kladenské nemocnice. Pancová s Kottem rozhodovali o činnosti a řízení veřejných zakázek. Fungovali jako zadavatelé. Dopředu se dohadovali, kterému žadateli zadají veřejnou zakázku.

Zleva advokáti Lukáš Jelínek, Adam Černý a Tomáš Sokol na lavici obhájců u Krajského soudu v Praze

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

10:17 - Hlavní líčení zaznamenávají na archy papíru i dva kreslíři. Jeden na papír kreslí hlavní aktéry kauzy, druhý zaznamenává atmosféru v síni.

10:09 - David Rath si pročítá obžalobu, chvílemi diskutuje s Kottem a nad obsahem obžaloby kroutí hlavou.

Jednatelka jedné ze stavebních firem Ivana Salačová

Foto: Michal Doležal, ČTK

10:07 - Žalobce se nyní dostal k zakázce na vybavení domova důchodců v pavilonu kladenské nemocnice.Obžalobu čte velmi rychle a detailně.

10:04 - Středočeskému kraji vznikla podle žalobce jednáním obžalovaných škoda asi 16 miliónů korun.

10:03 - Policisté na zabavených bankovkách našli otisky prstů obžalovaných. Kromě Kotta a Pancové byly nalezeny také otisky šéfa společnosti Puro - Klima Martina Jireše na obálkách, které byly nalezeny u Kotta a Pancové.

9:57 - Státní zástupce Jirát čte zhruba půl hodiny obžalobu. Rath, Pancová a Kott poslouchají a působí klidně. Pancová se občas otáčí směrem k veřejnosti.

9:56 - Ředitelka firmy FISA předávala úplatek Pancové a Kottovi. Pancová a Kott celou akci řídili. Zprostředkovávali kontakty. Například obžalovaného Pavla Drážďanského.

Vpředu zleva obžalovaní bývalý náměstek ředitelky Oblastní nemocnice Kladno Petr Kott, bývalý středočeský hejtman David Rath a bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová v jednací síni Krajského soudu v Praze.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

9:45 - Jirát mluví o nakládání s penězi mezi ing. Salačovou a Kovandou.

9:44 - Rath schvaloval všechny materiály k investičním akcím. Následně je předkládal radě Středočeského kraje.

9:42 - Podle obžaloby slíbili Pancová s Kottem Davidu Rathovi 22 miliónů korun. Následně získal hotovost ve výši 16 miliónů korun.

Zprava obviněná bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, bývalý středočeský hejtman David Rath a bývalý náměstek ředitelky Oblastní nemocnice Kladno Petr Kott v jednací síni.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

9:40 - "Dohodli se, že pro sebe a Davida Ratha vyžádají deset procent vysoutěžené ceny, kterou si rozdělí," dodává žalobce Jirát k zakázce pro firmu ML Compet.

9:36 - Podle státního zástupce Pancová a Kott rozhodovali o chodu investic na základě smluv mezi nemocnicemi ve Středočeském kraji. “Dohodli se, kterému soutěžiteli sjednají výhodu,“ uvedl Jirát.

David Rath před začátkem hlavního líčení u Krajského soudu v Praze.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

9:27 - Státní zástupce Petr Jirát začal číst obžalobu, což podle předběžných odhadů potrvá déle než hodinu.

9:26 - Porada obžalovaných s obhájci skončila. Předseda senátu zahájil hlavní líčení v korupční kauze, v níž hlavními aktéry jsou David Rath, Kateřina Pancová, Petr Kott a dalších deset lidí. Z hlavního líčení se ze zdravotních důvodů omluvila pouze Lucia Novanská.

9:20 - David Rath působí klidně. S rozvahou hovoří s obhájci.

Ředitel stavební firmy Konstruktiva Branko Pavel Drážďanský (uprostřed) přichází do jednací síně.

Foto: Michal Doležal, ČTK

9:19 - Soudce dal prostor pro jednání obhájců s klienty.

9:18 - Proces s Davidem Rathem začal. 

9:16 - Manželka Davida Ratha se hlavního líčení nezúčastní. Předseda senátu přerušil pořizování obrazových záznamů a vyzval kameramany, aby opustili jednací síň.

9:14 - Ratha, Kateřinu Pancovou a Petra Kotta přivedli do soudní síně. David Rath přišel s relativně dobrou náladou. Směrem k veřejnosti se pousmál.

9:03 - Veřejnost je vpuštěna do soudní síně. Místa jsou plně obsazena. Kamery zůstávají zatím před místností.

Obhájce Petra Kotta a Kateřiny Pancové Tomáš Sokol čeká na chodbě Krajského soudu v Praze.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

8:46 - Líčení by mělo každou chvíli začít. Chodba před jednací síní se zaplnila desítkami novinářů.

O soud s Davidem Rathem je velký zájem. Na snímku je tlačenice na chodbě před jednací síní.

Foto: Michal Doležal, ČTK

8:27 - Zaměstnanec Poslanecké sněmovny rozdal novinářům před soudní síní Rathovo prohlášení. V něm poslanec píše, že se cítí nevinný. "Já osobně se v tomto boji nevzdávám! Budu bojovat do poslední chvíle, neboť to není jen soud o opozičním politikovi Rathovi, ale o této zemi, o respektu k lidské svobodě, o tom, zda budeme policejním státem, nebo zemí, kde orgány činné v trestním řízení i justice dodržují zákony a nezneužívají je ke svým mocenským hrátkám," píše se v Rathově prohlášení.

Kateřina Pancová s eskortou vchází do budovy Krajského soudu v Praze.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

8:24 - Před největší soudní síní Krajského soudu v Praze je natlačeno kolem 70 lidí čekajících na hlavní líčení. Kapacita místnosti je 60 míst.

David Rath s eskortou přichází k soudu

Foto: Michal Doležal, ČTK

8:14 - Do soudní budovy přišel i herec a režisér Jan Kačer, který se letos na jaře za Ratha zaručil. K soudu dorazila i eskorta s Rathem

Jeden z obviněných Petr Kott s eskortou vchází do budovy Krajského soudu v Praze.

Foto: Roman Vondrouš, ČTK

8:10 - Předvoláno je 78 svědků. Státní zástupce Jirát Právu řekl, že žaloba jich navrhla 45.

8:08 - Kamery budou na jednání vpuštěny jen za začátku, poté se budou pořizovat pouze kresby.

8:01 - Samotné přelíčení by mělo začít v 8:45

Už kolem sedmé hodiny ráno vyrazila z ruzyňské věznice eskorta s Davidem Rathem. Společně s bývalým středočeským hejtmanem zasedne na lavici obžalovaných dalších deset mužů a žen, kterým budou po ruce takřka dvě desítky obhájců.

Ratha a jeho deset spoluobviněných viní žalobce z přijetí úplatku a dalších korupčních činů. Rath byl zadržen loni v polovině května v Rudné u Prahy před domem Petra Kotta a Kateřiny Pancové, kteří v kauze rovněž figurují. Rath měl u sebe v krabici od vína několik miliónů korun. Další milióny pak policie nalezla v jeho domě a v domě Pancové.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků