Hlavní obsah
Podezřelá SMS. Foto: Policie ČR

Desítky lidí sdělily zlodějům přes podvodnou SMS údaje o své kartě

Dalších několik desítek obětí, které naletěly na podvodné textové zprávy a sdělily podvodníkům údaje o svých platebních kartách včetně PIN, registruje policie. Asi deset okradených je z Moravskoslezského kraje, další dvě desítky z dalších koutů republiky.

Podezřelá SMS. Foto: Policie ČR
Desítky lidí sdělily zlodějům přes podvodnou SMS údaje o své kartě

O případu informovala v pondělí mluvčí policie Soňa Štětínská. Nejhůře na tom je pětapadesátiletá žena, která přišla o 90 tisíc korun.

„Tato žena běžně prováděla platby přes mobilní telefon. Vzhledem k nedávno doručenému SMS oznámení o zablokování a tedy nutnosti odblokovat tuto službu poskytla přes mobil údaje o své platební kartě, včetně PINu. Jednalo se však o podvod, neznámý pachatel si díky kompletním údajům přišel výběrem z bankomatu a platbou v internetovém obchodu za zboží na téměř 90 tisíc,“ uvedla mluvčí policie.

Podezřelá SMS.

Foto: Policie ČR

Množící se případy podvodných SMS začala policie v Ostravě šetřit v polovině ledna. „Jedná se o nový druh phishingu. SMS zpráva téměř shodného znění obsahuje sdělení, že účet je z bezpečnostních důvodů zablokovaný, nelze realizovat platby přes mobil a pro odblokování je potřeba neprodleně „kliknout“ na přiložený odkaz a poskytnout kompletní údaje o platební kartě včetně PIN.

„Poškození se mylně domnívají, že když takto postupují, jejich účet je odblokovaný. Pravda ale je, že neznámí pachatelé mají díky poskytnutým údajům volnou ruku k placení na vrub poškozených. Vybírají tak peníze z bankomatů, platí přes internet za zboží,“ dodala mluvčí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků