Hlavní obsah
Vladimír Dbalý u soudu Foto: Petr Horník, Právo

Dbalý nemůže kvůli duševní nemoci k soudu, tvrdí posudek. Zmiňuje nadužívání alkoholu a kokainu

Bývalý ředitel pražské Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý se kvůli duševní nemoci nemůže účastnit soudního projednávání korupční kauzy. Vyplývá to z posudku, který si Městský soud v Praze objednal. Ve středu o tom informovala Česká televize (ČT). Znalci ale zároveň uvedli, že Dbalý byl odpovědný za své jednání v době, které se kauza týká.

Vladimír Dbalý u soudu Foto: Petr Horník, Právo
Dbalý nemůže kvůli duševní nemoci k soudu, tvrdí posudek. Zmiňuje nadužívání alkoholu a kokainu

„Posuzovaný trpí v současné době duševní poruchou, a to škodlivým užíváním alkoholu a anamnesticky i kokainu,” píše se v posudku. Soudkyně ho ale ještě chce doplnit. „Tento dodatek mají znalci odevzdat do začátku října,” řekla ČT mluvčí soudu Markéta Puci.

Dbalý si na psychické potíže stěžoval již v minulosti. Neschopenku zaslal krátce před zahájením hlavního líčení už v květnu, o odklad požádal také v srpnu. Pokud obžalovaný trvá na své účasti u jednání, nelze jednat v jeho nepřítomnosti.

Kauza se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011. Konkrétně jde o zakázky na poradenské a konzultační služby, dále na účetní a medicínsko-právní služby a o zakázky na právní služby, které poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners spojovaná s lobbistou Ivem Rittigem.

Dbalý si podle obžaloby díky úplatkům za nezákonně uzavírané smlouvy přišel na 12 miliónů korun. V případě prokázání viny mu hrozí až dvanáctileté vězení. Spolu s ním čelí obžalobě pět lidí.

„Po celou dobu předpokládané trestné činnosti byl posuzovaný schopen rozpoznat protiprávnost svého jednání a byl schopen své jednání ovládat,” uvádí podle ČT znalci. Vycházejí také ze zápisků v deníku, který si Dbalý vedl.

Lékař už před soudem stanul kvůli nákupu gama nože a zakázce na digitalizaci chorobopisů, při jejichž zadávání podle obžaloby na úplatcích získal přes 27 miliónů korun. Svou vinu popřel, státní zástupce podle něj „bezostyšně lže”. Dbalý kritizuje mimo jiné to, že obžaloba vychází z poznámek v jeho deníku, který označil za fiktivní umělecké dílo o životě v lékařském prostředí.

Rozsudek v této věci, jíž se soud zabývá od loňského ledna, zatím nepadl. Senát, který kauzu řeší, si rovněž vyžádal názor psychiatrů na Dbalého stav. Jednání by mělo pokračovat v říjnu.

Muž je obviněn ještě ve třetí větvi případu, která se před soud doposud nedostala. Týká se například dodávky pro pracoviště navigované chirurgie.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků