Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Dálniční policista, který chtěl úplatek od polského řidiče, vyvázl s podmínkou

Dvanáct měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky a také dva roky zákazu působení u policie a dalších bezpečnostních složek. Takový trest si vyslechl bývalý policista z ostravského dálničního oddělení, který si vzal při dopravní kontrole 400 zlotých od řidiče polského kamionu, aniž by mu vystavil potvrzení o pokutě.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Dálniční policista, který chtěl úplatek od polského řidiče, vyvázl s podmínkou

Soud rozhodl o trestu nad expolicistou formou trestního příkazu v neveřejném jednání, potvrdil v pondělí Právu mluvčí Okresního soudu v Ostravě Dalibor Zecha. Protože proti verdiktu nepodal odpor ani odsouzený, ani státní zástupce, trest nabyl právní moci 31. prosince.

„Dopravní policista byl uznán vinným jak ze zneužití pravomoci úřední osoby, tak z pokusu přečinu podvodu,“ sdělil mluvčí s tím, že podstatou trestného jednání byla skutečnost, že zatajil peníze, které si od řidiče vzal.

Případ vyšel najevo díky tomu, že si řidič kamionu celou dopravní kontrolu nahrával na kameru a následně ji poskytl polskému zpravodajskému serveru Tvn24.pl, který ji také zveřejnil.

Čeští policisté sice na nahrávce nejsou přímo zachyceni, je ale zaznamenán celý rozhovor mezi řidičem a jedním z členů policejní hlídky, který řidiči oznamuje, že překročil rychlost a že mu hrozí vysoká pokuta a rok zákazu řízení.

Poté řidiči nabídne, že by se mohl přestupek řešit i „jinak“, aby vyšel řidiče levněji. Policista nejprve požaduje pět tisíc korun, nakonec se ale spokojí s částkou 400 zlotých, což je asi polovina původně vyžadovaného úplatku.

Nahrávka pak zachycuje i následný rozhovor osádky polského auta, která se o českých policistech vyjadřuje velmi nelichotivým a vulgárním způsobem.

Krátce po zveřejnění usvědčujícího videa byl policista propuštěn ze služebního poměru. Přestože zákaz činnosti mu soud nyní vyměřil na pouhé dva roky, je pravděpodobnost, že bude u policie znovu zaměstnán, mizivá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků