Hlavní obsah
Areál požárem poničené textilky Mileta v Hořicích. Foto: Policie ČR

Čtvrtmiliardový požár textilky v Hořicích zřejmě způsobila prasklá zářivka

Policie v neděli předala hasičům k došetření případ sobotního požáru, který krátce po šesté hodině ráno vypukl v areálu textilky Mileta v Hořicích na Jičínsku. Na objektu závodu, zboží a strojích způsobil podle vyšetřovatelů škodu za minimálně 200 miliónů korun. Příčinou vzniku ničivého ohně byla zřejmě závada na elektroinstalaci.

Areál požárem poničené textilky Mileta v Hořicích. Foto: Policie ČR
Čtvrtmiliardový požár textilky v Hořicích zřejmě způsobila prasklá zářivka

„Čtyři nezávisle vypovídající osoby potvrdily, že za vznik požáru může zářivka, od které chytily okolní hořlavé věci. Ohnisko požáru této verzi odpovídá,“ potvrdila mluvčí policie Iva Kormošová. A doplnila, že teprve po úplném dohašení požáru bude na místo přizván statik, který rozhodne, zda se bude muset budova zbourat nebo ne.

Ohněm byla zasažena přípravna, v níž se zpracovává příze, a část skladu. Naštěstí se hasičům, kterých tu zasahovaly desítky, podařilo zabránit rozšíření požáru do dalších částí továrny. Podle ředitele jičínských hasičů Libora Zikeše i v průběhu neděle zůstávají na místě hasiči, kteří kontrolují, aby se oheň z ohnisek nerozšířil. „Odčerpáváme také vodu z kanálových šachet, kterými vede elektřina do dalších částí haly, aby firma mohla co nejdříve obnovit výrobu,“ uvedl Zikeš.

Požár textilky Mileta

Video: Jana Šťásková

Při požáru nebyl nikdo zraněn, nebyla nutná ani evakuace místních obyvatel. „Silniční doprava byla v době zásahu hasičů omezována jen v minimální míře, a to kvůli hasičským vozidlům, kteří dováželi vodu z nedaleké obce Sadová,“ dodala Kormošová.

Hořickou Miletu, která je největším zaměstnavatelem ve městě, vlastní indická firma Alok. Pracuje zde na 360 osob. Jak ujistilo vedení firmy, většina prostor nutných k výrobě zasažena nebyla. Co nejrychleji se proto budou snažit obnovit provoz, práce by měla být zachována i pro všechny zaměstnance.

Areál požárem poničené textilky Mileta v Hořicích.

Foto: Policie ČR

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků