Hlavní obsah

ČT: Desetiletá Tereza byla převezena do říčanské léčebny

Desetiletá Tereza, hospitalizovaná na přání matky z rozhodnutí soudu na psychiatrickém oddělení nemocnice v Motole, byla ve čtvrtek podle České televize převezena do Olivovy dětské léčebny v Říčanech u Prahy. Televizi to řekla matka Terezy.

ČT: Desetiletá Tereza byla převezena do říčanské léčebny

Mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová telefony nebere. Primářka říčanské nemocnice se ČTK odmítla k případu vyjádřit. "Nezlobte se, ale nejdřív se musím s celou situací seznámit. Informace nebudu poskytovat," uvedla primářka.

Matka televizi řekla, že o převozu dcery nebyla dopředu informována. Při  dopolední návštěvě léčebny se dohodla s primářkou na návštěvách dcery, které se nové prostředí údajně líbí o trochu více než psychiatrie v Motole. O přemístění dívky z psychiatrického oddělení do dětské léčebny rozhodl ve středu soudce Obvodního soudu pro Prahu 8. Podle lékařů je totiž dívka zdravá a není důvod, proč by měla zůstat na klinice, kde je hospitalizována od 25. června.

Olivova dětská léčebna se zabývá hlavně léčbou opakovaných a dlouhodobých onemocnění dýchacích cest a kožních alergických onemocnění dětí. Pomáhá také dětem, jejichž rodiny se ocitly v obtížné sociální situaci. Program je alternativou ke státnímu systému péče o děti mimo vlastní rodinu, kde jsou děti ze sociálních důvodů umisťovány do ústavů společně s dětmi drogově závislými, výchovně problémovými či dokonce pachateli i těch nejzávažnějších trestných činů.

Podle ministryně je opomíjen zájem dítěte

S novým rozhodnutím soudu ale není spokojená ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková (SZ), která to předchozí tvrdě kritizovala. "Zájem dítěte je stále opomíjen," uvedla. Soudce podle ní pouze přemístil dívku z jednoho zařízení do druhého, stále ale porušuje její právo na odpočinek. Umístění do dalšího nového prostředí může podle ní být pro Terezku velmi traumatizující. V případu by se prý mělo více využít služeb terénní péče, zajistit by se měl i zprostředkovatel, který by pracoval s rodiči a pomohl jim se domluvit.

S převozem dívky naopak souhlasí ředitelka dětské psychiatrické léčebny v Opařanech na Táborsku Iva Hodková. Motolské pracoviště sice považuje za špičkové a z odborného hlediska by prý dívce pobyt v něm neublížil, roli ale podle Hodkové hraje i negativní společenský pohled na psychiatrii. Z toho důvodu bude pro Terezu lepší, když bude v Říčanech, řekla Hodková.

Terezin otec: Klausova iniciativa je protiústavní

Soudce Miloslav Sládek v případu znovu rozhodl v úterý. Ve středu soud rozeslal rozhodnutí všem zúčastněným stranám včetně nemocnice. Vzhledem k jejímu stanovisku začal Sládek v pondělí hledat pro Terezu jiné zařízení, kde by mohla být diagnostikována. Podle lékařů je totiž dívka zdravá a není důvod, proč by měla zůstat na klinice, kde je hospitalizována od 25. června. O to, aby se případem neprodleně znovu zabýval, požádal Sládka také prezident Václav Klaus.

Rozhodnutí soudce kritizovali také psychiatři, ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas či ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková.

Advokát Tomáš Homola podal na soudce trestní oznámení, ve kterém žádá prověřit, zda jeho rozhodnutím nebyla dívka zbavena osobní svobody. Proti Klausově kroku se postavil otec Terezy Lubomír Choc, který je podle něj protiústavní. Choc uvedl, že prezident se neseznámil s okolnostmi případu a pokusil se ovlivnit rozhodnutí nezávislého soudu. Terezin otec také kritizuje přístup nemocnice, která podle něj nerespektovala rozhodnutí soudu a namísto poskytnutí řádné péče "svým laxním přístupem zmařila smysl soudního jednání".

Podle mluvčí Jurinové však lékaři po vyšetření Terezky zjistili, že je psychicky v pořádku, a že není důvod k hospitalizaci. Za statečný a profesionální postup naopak Choc označil první rozhodnutí soudce Sládka. Vítá také jeho současné rozhodnutí předat dceru do dětské léčebny, kterou považuje pro Terezku za vhodnější.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků