Hlavní obsah
 

Churchill byl rasista, načmáral někdo na jeho sochu v Praze

Sochu někdejšího britského premiéra Winstona Churchilla, která stojí na stejnojmenném náměstí na pražském Žižkově, v noci na čtvrtek posprejoval neznámý vandal. „Byl rasista,” napsal na podstavec a připsal také nápis „Black Lives Matter”, což je název hnutí upozorňujícího na neadekvátní policejní zásahy a brutalitu vůči černochům. Věcí se zabývá pražská policie.

 
Churchill byl rasista, načmáral někdo na jeho sochu v Praze

„Na základě přijatého oznámení jsme zjistili, že byla poškozena socha Winstona Churchilla. Neznámý pachatel či pachatelé poškodili sochu dvěma nápisy, v češtině a angličtině,” popsal Novinkám ve čtvrtek dopoledne pražský policejní mluvčí Jan Rybanský s tím, že zatím nebyla stanovena ani právní kvalifikace a není zatím ani jasná výše škody.

Čištění sochy Winstona Churchilla

Video: Novinky

Ještě během dopoledne dorazili na místo pracovníci, kteří začali nápis odstraňovat.

Čin zřejmě souvisí s celosvětovými protesty proti rasové nesnášenlivosti, které spustila smrt černocha George Floyda v Minneapolisu. Floyd zemřel po policejním zásahu, kdy na něm devět minut klečel policista bílé pleti, i když si muž stěžoval, že nemůže dýchat.

Čin koresponduje s víkendovými protesty ve Velké Británii, kde účastníci mimo jiné právě Churchilla (1874–1965) označovali za rasistu, a to v souvislosti s hladomorem v Bengálsku v roce 1943, během něhož zemřelo několik milionů lidí.

Vášně, které se zdvihly po smrti Floyda, vedly na celém světě k strhávání soch různých státníků či vojevůdců.

V Česku nedávno podobné vášně vzplály kolem sochy sovětského maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, která stála na náměstí Interbrigády v Bubenči. Socha byla terčem vandalských útoků lidí, kteří připomínali nejen Koněvův podíl na osvobození země na konci druhé světové války, ale i jeho kontroverzní angažmá v pozdějších letech. Městská část nakonec nechala sochu odstranit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků