Hlavní obsah
Martina Pastuchová (Sabua - lvice) s přítelem Zdeňkem Waldeckerem, spolumajitelem ateliéru Walda. Foto: Jiří Horák videovize.info

Chadimová prohrála spor o dům na Hradčanech

Nikoliv Marta Chadimová, ale český stát je vlastníkem domu a zahrad na pražském Loretánském náměstí. Po více než deset let trvajícím občanskoprávním sporu tak minulý čtvrtek rozhodl Obvodní soud pro Prahu 1. Rozsudek ale zatím nenabyl právní moci a Chadimová se proti němu může odvolat k pražskému městskému soudu.

Martina Pastuchová (Sabua - lvice) s přítelem Zdeňkem Waldeckerem, spolumajitelem ateliéru Walda. Foto: Jiří Horák videovize.info
Chadimová prohrála spor o dům na Hradčanech

O vydání domu podle restitučního zákona požádala Chadimová Bytový podnik Prahy 1 na podzim 1991 a ten její žádosti vyhověl. Soud ale nyní rozhodl, že dokumenty, na jejichž základě byl Chadimové dům vrácen, nebyly pravé.

"Zápisy v pozemkových knihách a zemských deskách, které paní Chadimová předložila, nebyly původními zápisy v těchto evidencích," řekla soudkyně Libuše Fritzová. Jak dodala, při svém rozhodnutí vycházela ze spisu státního notářství pro Prahu 1, který dohodu o vydání domu registroval, a ze znaleckého posudku, který je součástí trestního spisu Chadimové.

Milost Havla jí zaručila beztrestnost

Bývalá disidentka a textilní restaurátorka čelí totiž již jedenáctý rok obvinění, že se na základě zfalšovaných dokumentů domohla či chtěla domoci právě domu a zahrad na Loretánském náměstí a také části budov a pozemků nedalekého Strahovského kláštera. Chadimová ale od počátku trvá na tom, že se žádného protizákonného jednání nedopustila.

Již v roce 1995 jí prezident Václav Havel udělil milost a tím jí zaručil beztrestnost. Kauza však stále pokračuje, neboť Chadimová trvá na "očištění svého jména". Soud tak vzhledem k prezidentově milosti může případně rozhodnout již jen o její vině či nevině, nikoliv uložit trest.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků