Hlavní obsah
Oleg Vorotnikov Foto: Profimedia.cz

Česká policie pátrá po ruském umělci Vorotnikovi, nedostavil se k výslechu

České úřady vydaly zatykač na ruského umělce a disidenta Olega Vorotnikova. Podle Městského státního zastupitelství v Praze porušil podmínky, které dal loni soudu, když jej nepošle do vazby, informoval ve středu server Aktuálně.cz. Na Vorotnikova vydalo Rusko mezinárodní zatykač kvůli aktivitám výtvarné skupiny Vojna a loni na podzim požádalo Prahu o jeho vydání. Umělec přijel do Česka i s manželkou a třemi dětmi.

Oleg Vorotnikov Foto: Profimedia.cz
Česká policie pátrá po ruském umělci Vorotnikovi, nedostavil se k výslechu

"Státní zástupkyně vydala příkaz k jeho zadržení, protože se třikrát nedostavil k výslechu a nebyl k zastižení na adrese, na které u soudu uvedl, že se bude zdržovat," uvedla pražských žalobců Štěpánka Zenklová.

Policie podle Aktuálně.cz po Vorotnikovi pátrá, ale není jisté, kde se teď zdržuje. Nejprve Vorotnikovovi bydleli u umělecké skupiny Ztohoven. Poté je v Orlíku nad Vltavou ubytoval čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. Rodině poskytl i zámek v Čimelicích pro filmařské účely. "Už se ode mě před časem odstěhovali a vrátili se do Prahy. Od té doby jsem o něm neslyšel," řekl serveru Schwarzenberg.

Varování advokáta

Sama skupina Vojna na internetu informovala, že na jejího lídra Olega Vorotnikova byl v Česku vydán zatykač za "odmítnutí spolupracovat s českým státním zastupitelstvím". Umělci zároveň zveřejnili e-mail od Vorotnikovova českého advokáta Pavla Uhla, který umělce varuje, že při příštím setkání s policisty bude zadržen.

O vydání do cizího státu rozhoduje ministr spravedlnosti, může tak ale udělat pouze v případě, že soudy vydání pravomocně povolí. Jejich názorem se však ministr řídit nemusí. Ministr Robert Pelikán (ANO) ale už dříve uvedl, že vydání Vorotnikova do Ruska nepovažuje za pravděpodobné.

Slíbil, že neuteče

Pražský městský soud Vorotnikova neposlal do vazby. Rus slíbil, že se vydávacímu řízení nebude vyhýbat, a dokud neskončí, zůstane v Česku. Původně manželé chtěli azyl ve Švýcarsku. Manželé s dětmi z Ruska odletěli poté, co na ně tamní úřady vydaly zatykač.

Ruská generální prokuratura uvedla, že muž čelí obviněním z chuligánství, urážky úředních osob a násilí proti nim. Za chuligánství může být odsouzen až na pět let, za násilí proti úředním osobám až na deset. Urážku úředních osob trestají ruské zákony nápravnými pracemi.

Disidentská výtvarná skupina Vojna se v Rusku stala známou zejména dílem Úd v zajetí FSB z léta 2010. Na zdvihací most naproti petrohradskému oddělení ruské tajné služby FSB tehdy umělci namalovali obří penis. Na podzim stejného roku byl Vorotnikov s dalším členem Vojny zatčen za akci Palácový převrat, kdy skupina převrátila na střechu několik policejních vozů pod záminkou hledání zakutáleného golfového míčku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků