Hlavní obsah

Češi vynalezli unikátní vyhledávač osob

Jedinečné zařízení, které může pomoci záchranným a bezpečnostním složkám zachraňovat životy, vynalezli čeští odborníci. Unikátní technologie umožňuje pomocí speciálního zařízení jednoduchým způsobem vyhledávat osoby za překážkami. To ocení zejména policisté a hasiči.

Češi vynalezli unikátní vyhledávač osob

Přístroj ReTWis je vyroben z odolného plastu a váží sedm kilogramů. Obsluha jej jednoduše nasměruje na požadovanou oblast a na displeji sleduje přítomnost případných živých objektů. Ty se zobrazují jako tečky s tím, že každý objekt zobrazuje jedna tečka.

Zařízení funguje na bázi ultraširokopásmové technologie UWG a dokáže ve sledované oblasti odhalit i sebemenší pohyb, například dýchání nebo tlukot srdce. Výrobce předpokládá využití nového přístroje zejména u bezpečnostních a záchranných sborů.

"Policisté mohou zařízení například využít při boji s terorismem, nebo při osvobozování rukojmí. Záchranným složkám přístroj umožní vyhledávání osob v sutinách zřícených objektů a podobně,“ řekl Radim Šikl z pardubické firmy Retia, která zařízení vyvinula.

Zařízení je napájeno dobíjecími bateriemi, fungovat může až pět hodin. Kromě státní sféry je bude výrobce nabízet také soukromému sektoru.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků