Hlavní obsah

Celníci zadrželi kopie malých čtyřkolek

Kopie motorových malých čtyřkolek, vyráběných českou firmou Blata, objevili v pondělí plzeňští celníci při kontrole zboží v kontejneru z Číny. Patnáct čtyřkolek určených pro plzeňskou obchodní společnost celníci zajistili kvůli podezření, že došlo k porušení práv duševního vlastnictví.

Celníci zadrželi kopie malých čtyřkolek

"Majitel ochranné známky potvrdil, že se jedná o padělky značky Blata," řekla mluvčí celníků Jitka Blahutová. Firma Blata má s čínskými padělateli problémy. V celé Evropě už bylo zajištěno dva tisíce kopií našich výrobků," řekl Lukáš Vašíček z managementu firmy.

Podle něho většina prodejců, kteří chtěli kopie uvést na trh, je zlikvidovala, aby se tak vyhnula soudním žalobám. "Výrobky firmy, která se zabývá výrobou malých motocyklů a čtyřkolek, jsou častým předmětem padělání. Firma proto požádala české celní orgány o přijetí opatření k zabránění porušování práv k ochranné známce," doplnila Blahutová.

Čínští výrobci jsou schopni dodat motorovou mini čtyřkolku v přepočtu za 2400 korun, zatím co český originál stojí okolo 11 tisíc korun. "Čínská kopie je ale sestavena z nekvalitních materiálů a výrobek je pro uživatele doslova životu nebezpečný," vysvětlil Vašíček. Firmu Blata založil na konci 80. let bývalý endurový motocyklový jezdec Pavel Blata.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků