Hlavní obsah
 

Bývalý šéf vězeňské služby nemusí vracet svoji generálskou šavli, rozhodl soud

Neobyčejný spor o generálskou šavli mezi vězeňskou službou a jejím bývalým šéfem Pavlem Ondráškem rozetnul ve čtvrtek Okresní soud Brno-venkov. Senát v čele s Břetislavem Cvanem zamítl žalobu vězeňské služby, která po Ondráškovi chtěla zbraň s vyrytým generálovým jménem vrátit.

 
Bývalý šéf vězeňské služby nemusí vracet svoji generálskou šavli, rozhodl soud

Ondrášek se dostal do čela vězeňské služby poté, co exministryně spravedlnosti Helena Válková odvolala jeho předchůdce Petra Dohnala pro ztrátu důvěry a kvůli údajným problémům v hospodaření. Dohnal však označil své odvolání za nezákonné a úspěšně se proti němu bránil u soudu. [celá zpráva]

Nový ministr spravedlnosti Robert Pelikán pak do funkce vrátil zpět Dohnala. [celá zpráva] Poté, co musel Ondrášek vyklidit svou kancelář, jej vězeňská služba vyzvala, aby vrátil generálský palaš (typ šavle s rovnější čepelí). Když bývalý šéf organizace odmítl, musel čelit žalobě.

Od začátku jsem žalobu považoval za hloupou a absurdní, vypovídá to o vedení vězeňské služby.
Pavel Ondrášek

U soudu ale vězeňská služba svými argumenty nezabodovala a soudce Cvan rozhodl o tom, že palaš i nadále zůstane Ondráškovi. „Taková zbraň může být symbolickým darem jako v tomto případě a pokud u pana Ondráška jeho hodnost trvá, tak by měl mít v užívání i symbol toho povýšení. Jedná se i o pamětní zbraň, je tam jméno a datum povýšení. A pamětní věc se přitom nevrací, je na památku,“ konstatoval soudce.

Jako nesmyslný požadavek označila požadavek vězeňské služby i Válková. „Připadá mi zcela nelogické, aby byla zbraň odebrána. Pokud by ji měl vrátit, bylo by to pro něj ponižující, podobalo by se to postupu u degradaci. V době své služby si své povinnosti plnil vzorně, byla by to urážka celého generálského stavu,“ měla jasno Válková.

„Od začátku jsem žalobu považoval za hloupou a absurdní, vypovídá to o vedení vězeňské služby. Palaš je pro mě symbolickou vzpomínkou na spolupráci s ministryní Válkovou, v té době se mi společně s ní dařilo potírat korupci ve vězeňské služby a toto je odezva na to, co se nám tehdy povedlo,“ řekl po vyhlášení verdiktu Ondrášek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků