Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Bývalý šéf berňáku v Brně III se měl nechat uplácet penězi i nábytkem

Tři sta tisíc korun v hotovosti, oprava bytu a jeho vybavení nábytkem nebo palivové dříví. To vše je výčet údajných úplatků, které podle policie přijal nyní již bývalý ředitel Finančního úřadu Brno III Miroslav Kuba. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) jej nyní chtějí společně s dalšími pěti zástupci různých firem postavit před soud za korupci, potvrdil v pátek Právu mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Bývalý šéf berňáku v Brně III se měl nechat uplácet penězi i nábytkem

„Kriminalisté NCOZ, kteří jsou zařazeni v pracovním týmu daňová Kobra, v těchto dnech navrhli státnímu zástupci Krajského státního zastupitelství v Brně obžalovat pět osob z krácení DPH. V rámci tohoto případu je navíc obviněn z korupce i bývalý ředitel jednoho jihomoravského finančního úřadu,“ nastínil policejní mluvčí.

Bývalý ředitel územního pracoviště finančního úřadu měl přijímat finanční prostředky zhruba 300 tisíc korun a různé protislužby v hodnotě asi 500 tisíc korun.
Jaroslav Ibehej, mluvčí

Zatýkání Kuby a dalších obviněných proběhlo v rámci akce Antonius přesně před čtyřmi lety, kdy byl ve funkci ředitele územního odboru finančního úřadu. Tehdy skončil společně s jedním podnikatelem i ve vazbě. Nyní už ale všichni obvinění čekají na obžalobu a případný soud na svobodě.

V kauze jde o snahu skupiny podnikatelů vylákat od státu nadměrné odpočty DPH skrz fingované obchody s hovězími usněmi. Obviněným se to podle policie skutečně podařilo, když se prý nezákonně obohatili na daních o 26 miliónů korun. Podle policie jim k tomu dopomohl zmíněný šéf brněnského finančního úřadu.

„Právě v souvislosti s ovlivňováním kontroly vyplácení nadměrných odpočtů měl bývalý ředitel územního pracoviště finančního úřadu přijímat finanční prostředky zhruba 300 tisíc korun a různé protislužby v hodnotě asi 500 tisíc korun,“ upřesnil Ibehej. Na dotaz Práva následně doplnil, jaké protislužby za půl miliónu korun měli podnikatelé šéfovi finančního úřadu poskytovat.

 Až 12 let vězení

„Šlo o úpravu nemovitostí v jeho vlastnictví, pak také pořízení bytového zařízení – nábytku v jeho bytě včetně instalace, a rovněž poskytnutí a dovoz palivového dříví,“ dodal Ibehej. Kubu policie žádá obžalovat z přijetí úplatku v nejpřísnějším odstavci trestního zákoníku a také ze zneužití pravomoci úřední osoby, za což mu v případě odsouzení hrozí až dvanáctiletý trest.

Pětice zástupců firem si pak může jít sednout do nápravného zařízení až na deset let, a to za zkrácení daně, dva z nich navíc i za podplácení. I díky spolupráci zástupců tzv. daňové Kobry, v níž jsou kromě policistů a celníků i pracovníci finanční správy, se nakonec podařilo zamezit obviněným nechat si vyplatit ještě dalších více než šest miliónů korun za nadměrné odpočty DPH, dodal mluvčí NCOZ.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků