Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Bývalý právník NBÚ je ve vazbě, policie ho obvinila z vydírání

Ekonomický ředitel pražské Krajské hygienické stanice Radim Bureš je ve vazbě, policie ho obvinila z vydírání. Bureš dříve vedl právní a legislativní odbor Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) a za prezidenta Václava Klause Bezpečnostní odbor prezidentské kanceláře.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Bývalý právník NBÚ je ve vazbě, policie ho obvinila z vydírání

Spolu s Burešem byl obviněn ještě jeden člověk, podle Ekonomického deníku je to bývalý vysoce postavený úředník ministerstva zdravotnictví Zdeněk Vališ.

Burešův advokát Pavel Pohorský podal proti obvinění i vazebnímu stíhání stížnost. „Bohužel v této chvíli nemám od klienta žádný pokyn ohledně sdělování informací médiím,” řekl serveru iRozhlas.cz, který v pondělí přišel s informací o vazbě.

Policisté zasahovali v hygienické stanici minulý týden. Obvodní státní zastupitelství nechce vyšetřování komentovat. „Případ je na začátku, takže zatím nebudeme poskytovat žádné informace,” řekl Právu jeho šéf Jan Lelek.

Vališ: Je to nedorozumění

Zdeněk Vališ je bývalým vysoce postaveným úředníkem ministerstva průmyslu a obchodu, kterého exministr Tomáš Hüner jmenoval 1. června do funkce ředitele Elektrotechnického zkušebního ústavu.

Podle mluvčí ministerstva Štěpánky Filipiové by měl být v případě obvinění postaven mimo službu. „Pokud ale vím, tak jsme zatím do konce minulého týdne žádnou takovou informaci, že by byl obviněn, neměli,“ sdělila Právu v pondělí Filipiová.

Vališ se dříve v médiích vyjádřil, že musí jít o nedorozumění, které se rychle vysvětlí. „V kauze se podle médií jedná o nějaké dlouhodobé jednání s restauracemi, já jsem tam pracoval asi sedm týdnů, takže je jasné, že jsem se takových věcí nemohl účastnit. Věřím, že budu brzy očištěn,” sdělil minulý týden Ekonomickému deníku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků