Hlavní obsah
Obžalovaný Viktor Ressek byl zpočátku souzen vazebně. Foto: Ludmila Žlábková, Právo

Bývalý policista a fanoušek bojových umění napadl seniorku. Dostal pět let

Pět let by měl strávit ve vězení Viktor Ressek (53) ze Svitavska. Rozhodl o tom ve čtvrtek Krajský soud v Hradci Králové, když ho uznal vinným, že napadl a zranil 63letou matku své družky. Stejný soud přitom obžalovaného předloni zprostil vinny, vrchní soud však vrátil případ k novému projednání.

Obžalovaný Viktor Ressek byl zpočátku souzen vazebně. Foto: Ludmila Žlábková, Právo
Bývalý policista a fanoušek bojových umění napadl seniorku. Dostal pět let

Ani tento verdikt však není pravomocný, neboť obžalovaný se proti němu ihned odvolal. Státní zástupce si ponechal lhůtu na podání odvolání.

K napadení tehdy jednašedesátileté ženy došlo v únoru 2014. „Obžalovaný po hádce a pod vlivem alkoholických nápojů úmyslně nejméně třikrát udeřil pěstí do temene hlavy poškozenou, která byla v důsledku útoku o tři dny později nalezena v bezvědomí v ložnici domu,“ stojí ve spise.

Zezadu do hlavy je nejhorší místo na celém těle. To je nečestné a nesportovní
odsouzený

Podle znalců došlo k bezprostřednímu ohrožení života poškozené. Kdyby se nedostala do péče lékařů, nepřežila by. I přesto v průběhu vyšetřování několikrát měnila výpověď, naposledy ve prospěch obžalovaného. Zranění si prý způsobila sama.

Prý se zranila sama

„Já jsem spala, pak se vzbudila a šla na záchod. Mám skříňku za hlavou,“ vysvětlovala důchodkyně, jak se údajně sama zranila. A zatímco v přípravném řízení policii tvrdila, že zeť je rapl a agresivní, u soudu ho bránila s tím, že má nervy. Prý ji neudeřil ani neodstrčil.

To, že by se zranila sama, ale jako nemožné vyvrátil soudní znalec s tím, že poškození mozku bylo vedeno shora, tedy že úder směřoval do temene hlavy. Rozpory a zmatek v její výpovědi tak zřejmě souvisí s tím, že žije v domácnosti své dcery, Ressekovy družky, a je na ní v podstatě závislá.

Bývalý policista

„S poškozenou jsem žil 12 let ve společné domácnosti a nikdy ji neuhodil, nikdy nebyl problém,“ tvrdil obžalovaný v průběhu hlavního líčení a zásadně odmítl obžalobu. „To se nestalo, já to nespáchal. Žaloba staví na mé trestní minulosti. To jediné má, jinak vše ostatní je spekulace,“ bránil se u soudu s tím, že když se pere, tak s dospělými chlapy. „Útočím zepředu do obličeje. Zezadu do hlavy je nejhorší místo na celém těle. To je nečestné a nesportovní. Nikdy jsem nenapadl starého člověka,“ tvrdil.

Ressek, bývalý policista a příznivec bojových umění, je podle vyjádření odborníků emočně nestabilní, má snížený práh pro uvolnění agrese, ale není psychicky nemocný. Je to individualista, sociální solitér. V konfrontaci s lidmi se prosazuje dominantně, je přesvědčen o své pravdě, nepřijímá argumenty ostatních. Má celoživotně problémy s policisty, úřady i lidmi ze sousedství. Byl již šestkrát trestaný za výtržnictví, nedovolené ozbrojování nebo drogové delikty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků