Hlavní obsah
Obžalovaný František Rajz u Krajského soudu v Ústí nad Labem Foto: Aleš Pelikán, Právo

Bylo to na hranici zástavy oběhu, popsal u soudu lékař stav pacienta, kterého měl příbuzný odpojit od přístrojů

Zástava dechu, neměřitelný tlak a téměř zástava krevního oběhu, popsal stav pacienta před soudem lékař z ústecké Masarykovy nemocnice, který sloužil na jednotce intenzivní péče. Tam měl loni na jaře svého příbuzného odpojit od přístrojů 38letý František Rajz. Ten se nyní zpovídá před senátem Krajského soudu v Ústí nad Labem z pokusu o vraždu. Obžalovanému, který je stíhán na svobodě, hrozí až 20 let vězení.

Obžalovaný František Rajz u Krajského soudu v Ústí nad Labem Foto: Aleš Pelikán, Právo
Bylo to na hranici zástavy oběhu, popsal u soudu lékař stav pacienta, kterého měl příbuzný odpojit od přístrojů

Čin se měl stát loni 22. dubna odpoledne na jednotce JIP ústecké nemocnice. Rajzův příbuzný tam ležel po nehodě, která se stala 4. dubna u obchodního centra v Trmicích nedaleko Ústí nad Labem. Utrpěl mimo jiné zlomeniny obratlů a byl nepohyblivý a nemohl ani mluvit.

Podle obžaloby Rajz vypnul tlačítko start/stop lineárního dávkovače noradrenalinu, uzavřel tlačky infuzních setů dávkujících roztok antibiotik a roztok minerálních látek, které společně s umělou ventilací udržovaly základní životní funkce poškozeného.

Přerušení přívodu léčiv způsobilo podle obžaloby rychlý pokles krevního tlaku a snížení srdeční frekvence se snížením průtoku okysličené krve životně důležitými orgány. Poškozenému tak měla hrozit srdeční zástava s těžkým poškozením mozku.

Obžalovaný měl svého příbuzného, který ležel v nemocnici odpojit od přístrojů

Foto: Aleš Pelikán, Právo

„Přišla ke mně sestra, že u pacienta náhle poklesl puls. Prý předtím někdo z návštěv narychlo opustil box. Na ventilátoru byla zástava dechu, okamžitě jsme přepnuli na řízenou ventilaci. Měl neměřitelný tlak, bylo to v podstatě na hranici zástavy oběhu,“ popsal u soudu událost sloužící lékař. Z jeho výpovědi vyplynulo, že nebyl vypnut jen dávkovač noradrenalinu, ale i další dávkující jiné léky.

Rajz před soudem odmítl vypovídat. V dřívější výpovědi uvedl, že chtěl příbuznému pomoci, už prý kolaboval. Podle psychologů jsou jeho intelektové schopnosti slabé a odpovídají výraznému podprůměru až lehké mozkové retardaci.

Jednání bude pokračovat ve středu výslechem svědkyně, která byla s Rajzem v nemocnici. Kvůli tomu, že je na Slovensku a nemůže k soudu dorazit, bude výslech pomocí videokonference. Poté by již mohl padnout rozsudek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků