Hlavní obsah
Daniel Dimitrov (sedící) chodí k soudu v neprůstřelné vestě a kuklou na hlavě. Foto: Marek Bádal, Novinky

Byl jedním z nich, ale promluvil. Další členové Švábova gangu mu to u soudu vyčítali

Staral se o něj, oslovoval ho „brácho“, dával mu peníze na živobytí. Alespoň tak charakterizoval údajný šéf gangu Michal Šváb, který podle obžaloby unášel, vydíral a vraždil české podnikatele, vztah s Danielem Dimitrovem. Ten jako jediný ze sedmičlenné skupiny spolupracuje s vyšetřovateli a vypovídal proti svým bývalým komplicům. Do soudní síně proto chodí s neprůstřelnou vestou a kuklou na hlavě v doprovodu po zuby ozbrojených členů vězeňské služby.

Daniel Dimitrov (sedící) chodí k soudu v neprůstřelné vestě a kuklou na hlavě. Foto: Marek Bádal, Novinky
Byl jedním z nich, ale promluvil. Další členové Švábova gangu mu to u soudu vyčítali

Předseda senátu Tomáš Durdík dal prostor ke konfrontaci obžalovaných s výpověďmi Daniela Dimitrova. Jako první dostal slovo Michal Šváb a hned zabrousil na jejich společný vztah.

„Lhal jsem ti někdy? Vytahoval jsem se na tebe? Dal jsem ti notebook? Platil jsem ti holky?“ obrátil se Šváb na Dimitrova. Ten musel na všechny dotazy odpovědět ano. Přiznal také, že když si půjčoval od Švába auta, které následně buď poškrábal, nebo naboural, nikdy neměl se Švábem problémy.

Michael Šváb u Městského soudu v Praze

Foto: Petr Hloušek, Právo

„Když to mezi námi bylo, jaký to bylo. Pamatuješ si, jak jsem ti říkal? Říkal jsem ti brácho,“ připomínal Šváb Dimitrovovi jejich společné časy.

Dával mu peníze

Poté Šváb přešel do útoku a začal zpochybňovat Dimitrovovu výpověď. „Pan Dimitrov, kdyby mu řekli, že přistálo UFO, tak podepíše, že ho viděl,“ chtěl přesvědčit soud o jeho manipulovatelnosti. Zároveň poukázal na to, že Dimitrov v některých momentech tvrdí, že už si mnohé nepamatuje.

Spolupracující obviněný Daniel Dimitrov

Foto: Petr Horník, Právo

„Dával jsem mu peníze, takže měl po osmi a půl letech sex. Tak by si to mohl pamatovat,“ argumentoval Šváb. Dimitrov se po palbě otázek zmohl jen na přitakání, že ho Šváb nenutil k trestným činům. „Neříkal jsi mi, že něco musím udělat,“ řekl Dimitrov.

Zpochybňují jeho věrohodnost

Po Švábovi se k mikrofonu postavil další obžalovaný Petr Klement. Také on se snažil zpochybnit Dimitrovovu důvěryhodnost, ať už porovnáváním výpovědí v přípravném řízení a u hlavního líčení, nebo uváděním věcí - podle Klementa - na pravou míru.

Soudní proces s členy gangeu Michaela Švába. Na snímku Petr Klement

Foto: Petr Horník, Právo

„Proč jednou uvádíš, že jsi tam byl ve čtvrtek a podruhé, že ve středu? Seděl Vlach (jeden ze zavražděných podnikatelů - pozn.red.) v jednom autě, nebo ve dvou? Máš problémy s určením, která je pravá a která levá strana?“ podrýval Klement Dimitrovovu věrohodnost.

Soud poté hlavní líčení přerušil do úterního rána, kdy se ke slovu dostanou ostatní obžalovaní.

Podle obžaloby gang zavraždil dva muže a další vydíral. Šváb byl údajně šéfem gangu. K vydírání se přiznal, odmítá ale, že by plánoval nebo byl při vraždách podnikatelů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků