Hlavní obsah
Jaroslav Weis před soudem tvrdil, že stařenky neokrádal, sám byl prý obětí vyděračů. Foto: Petr Kozelka, Právo

Brněnská slečna Marplová dopadla lupiče. Ona dostala plaketu, on 20 měsíců

Osamělí senioři jsou snadným cílem pro nejrůznější podvodníky, kteří se neštítí využít jejich důvěřivosti a slabosti. Jedním z takových výlupků byl i Jaroslav Weis. Kosa na kámen ale padla ve chvíli, kdy si za cíl svého útoku vybral dvaaosmdesátiletou seniorku z Brna. Čiperná důchodkyně se zachovala jako slečna Marplová, podvodníka zmátla a nakonec ho předala do rukou policistů.

Jaroslav Weis před soudem tvrdil, že stařenky neokrádal, sám byl prý obětí vyděračů. Foto: Petr Kozelka, Právo
Brněnská slečna Marplová dopadla lupiče. Ona dostala plaketu, on 20 měsíců

Muž dostal za podvod a krádež ve středu u brněnského Městského soudu 20 měsíců natvrdo, seniorka se naopak může těšit z policejního uznání, plakety a diplomu.

Weis už má s vězením své zkušenosti – v květnu loňského roku vyšel téměř po dvou letech z vězení, kde si odpykával trest za podvod a krádež. Jakmile vyšel z vězení, začal podle státní zástupkyně hledat snadný výdělek.

Podle obžaloby si postupně vyhlédl čtyři osamělé seniorky, kterým zatelefonoval s tím, že je policista a že jejich syn či vnuk měli dopravní nehodu. Z vyděšených seniorek měl pak vymámit peníze na odtah auta. Když se štrachaly ve věcech, ještě je podle obžaloby okradl. Takto si měl přijít na více než 40 tisíc korun, další desetitisíce korun po důchodkyních neúspěšně požadoval.

Zatímco syn volal policii, seniorka zburcovala sousedy

Muž se před soudem zaklínal, že s útoky vlastně nemá nic společného. „Ve dvou případech se jim volalo z mého telefonu, ale do bytu jsem k nim nešel. Ten telefon mi pro tento účel vzali lidé, kterým jsem dlužil peníze, a měl jsem si je takhle odpracovat. Já jsem se snažil živit poctivě, například jsem roznášel letáky. V posledním případě, kdy mě chytili, jsem měl jen za úkol tu paní dostat ven z bytu,“ tvrdil Weis.

Zkusil trik s nehodou

Na brněnskou slečnu Marplovou zkusil trik s policistou a nehodou. „Zavolal jí s tím, že její syn měl nehodu a on zařizuje odtah. Seniorce se ale věc nepozdávala, a tak zavolala z mobilu synovi, který jí potvrdil, že žádnou nehodu neměl. Zatímco syn volal policii, seniorka zburcovala sousedy, aby podezřelého muže stojícího před domem sledovali, a sama s ním pokračovala v hovoru, který záměrně protahovala tak, že tvrdila, že hledá brýle, hůl a kabát. Přivolaní policisté mezitím venku obžalovaného zadrželi,“ konstatovala žalobkyně.

Přestože muži hrozilo až pět let, nakonec vyfasoval jen 20 měsíců. Podle soudce Martina Hrabala se mu totiž podařilo prokázat jen jeden útok.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků