Hlavní obsah
Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová Foto: Milan Malíček, Právo

Bradáčová se nemusí omlouvat Rathovi za výroky v televizi

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová se nemusí omlouvat bývalému hejtmanovi středočeského kraje za výroky, které pronesla v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ve čtvrtek o tom rozhodl odvolací pražský městský soud, který zamítl Rathovo odvolání a potvrdil rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 4.

Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová Foto: Milan Malíček, Právo
Bradáčová se nemusí omlouvat Rathovi za výroky v televizi

Exhejtman Bradáčovou žaloval kvůli tomu, že v lednové televizní debatě označila jeho občanskoprávní spor se státním zástupcem Petrem Jirátem za obstrukci v Rathově korupční kauze. Rozhodnutí je pravomocné.

„Žalovaná nevystupovala jako soukromá osoba a nešlo o její soukromé názory,” odůvodnil rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad.

Podle něj měla Rathova žaloba směřovat ne na Bradáčovou, ale na stát nebo na vrchní státní zastupitelství. Bývalý hejtman se domáhal toho, aby se Bradáčová omluvila jak jemu, tak i všem, které svým vyjádřením uvedla v omyl.

David Rath u soudu

Foto: Petr Hloušek, Právo

Obvodní soud pro Prahu 4 v červnu rozhodl, že výrok o obstrukci nebyl skutkovým tvrzením, ale pouze hodnotícím postojem. Soudce tehdy tvrdil, že jako veřejná osoba má Rath snížené právo na ochranu osobnosti.

Rathova advokátka Petra Slámová v odvolání uvedla, že je rozsudek obvodního soudu nepřezkoumatelný. Tvrdí, že není v souladu s občanským řádem - nejsou v něm prý označeny důkazy, které byly a nebyly provedeny, soudce se navíc dostatečně nevypořádal s námitkami žalobce. „Je pravda, že odůvodnění není úplně vyčerpávající, podle našeho názoru je však dostatečné,” řekl v odůvodnění soudce.

Rath už je prý soukromá osoba

Slámová poukázala i na to, že Rath už není veřejným činitelem, a soud by na něj měl nahlížet jako na soukromou osobu. Dodala, že podle ní bylo vyjádření Bradáčové skutkové, ne hodnotící. Po poradě s klientem prý zváží dovolání k Nejvyššímu soudu.

S žalobcem Jirátem, který dozoruje jeho trestní stíhání, vede Rath spor kvůli Jirátovu vyjádření pro média, že hejtman někde ukrývá stovky miliónů korun. Bradáčová v České televizi vysvětlovala, že proto Jiráta nepožádala, aby si vzal Rathovu korupční kauzu na starost i u odvolacího soudu.

Lékař a někdejší hejtman byl loni v létě nepravomocně odsouzen za přijímání úplatků k trestu 8,5 roku vězení, státu mělo navíc propadnout zhruba 20 miliónů korun z lékařova majetku. Rozsudek minulý týden zrušil pražský vrchní soud, který případ vrátil zpět ke Krajskému soudu v Praze.[celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků