Hlavní obsah

Rath uspěl s odvoláním, kauza se vrací ke krajskému soudu

Vrchní soud v Praze v neveřejném jednání zrušil rozsudek v korupční kauze kolem bývalého hejtmana Davida Ratha, který dostal loni 8,5 roku za korupci. Kauza se vrací ke Krajskému soudu v Praze k novému projednání, potvrdil Právu v úterý mluvčí soudu Jan Fořt.

Rath uspěl s odvoláním, kauza se vrací ke krajskému soudu

Podle Fořta ještě nebylo vyhotoveno písemné usnesení o zrušení rozsudku. Zatím se kvůli tomu nemůže vyjádřit k důvodům, proč soudci o vrácení kauzy rozhodli.

Někdejší hejtman Středočeského kraje, nyní lékař v Hostivicích, poslal vrchnímu soudu v květnu podrobné odvolání, o kterém informovalo Právo. Jeho případ je prý nutné projednat znovu kvůli údajným chybám policie a soudů. Rathova obhajoba napadá všechny fáze případu.

Bývalý středočeský hejtman a poslanec David Rath

Foto: Jan Handrejch, Právo

Kauza se týká údajné korupce při veřejných zakázkách financovaných z Evropské unie. Jsou mezi nimi stavební zakázky a modernizace krajských nemocnic. Rath údajně vzal úplatek 16 miliónů korun, dalších šest z celkově slíbených 22 už podle soudu nestihl.

Policie někdejšího politika zadržela v květnu 2012 s pověstnou krabicí na víno, ve které ale nebyl alkohol, nýbrž bankovky.

Měl schvalovat zakázky

Kauza je rozdělena do dvou částí. Podle žalobce spočívala Rathova role v tom, že coby hejtman schvaloval, jaké materiály k zakázkám se předloží radě kraje. Vedle Ratha je obžalovaná také podnikatelka Lucia Novanská, která se odvolala proti pětiletému trestu za manipulace s tendry.

Případ Ratha a Novanské vyloučil soudce krajského soudu Robert Pacovský k samostatnému projednání loni, původně se záležitost týkala jedenáctičlenné skupiny. Důvodem bylo urychlení zdlouhavého procesu. Novanská měnila advokáty a Rath měl prý zdravotní problémy, a soud tak nemohl pokračovat.

Související téma:

U Krajského soudu v Praze pokračoval proces s exhejtmanem Davidem Rathem.

Foto: Petr Hloušek, Právo

Mezi zbylými obžalovanými jsou zejména podnikatelé, za organizátory ale soud označil bývalého poslance a náměstka nemocnic Petra Kotta a jeho manželku Kateřinu (dříve Pancovou), která šéfovala špitálu v Kladně. V této skupině padly loni v dubnu tresty až 7,5 roku vězení, obžalovaní se rovněž odvolali.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Související články

Výběr článků